Україна посилила контроль за овочами з ЄС

Україна може заборонити овочі з ЄС Копирайт изображения Reuters
Image caption Споживання огірків і помідорів в Україні за останній тиждень різко впало

Україна посилила контроль на кордоні за ввезенням овочів з країн Європейського Союзу, - про це заявив прем'єр-міністр Микола Азаров.

"Україна від самого початку виникнення цього явища [поширення бактерії E. coli у Німеччини] стала вживати заходів, але ми їх не афішували. Була дана команда на кордоні посилити контроль за ввезенням овочів з ЄС, і зараз така робота ведеться ", - твердить пан Азаров.

Всі овочі ретельно перевірятимуть і, якщо там буде знайдена бактерія E. coli, то Україна може запровадити заборону на імпорт всіх овочів з ЄС, як це вже зробила Росія.

"Перед фітосанітарною службою, перед міністром охорони здоров'я і Міністерством охорони здоров'я поставлено чітке завдання не допустити завезення овочів в Україну, уражених цією інфекцією", - каже прем'єр-міністр.

Після спалаху захворювань від бактерії E. coli у Німеччині, підозра вчених впала на свіжі огірки, помідори і листя салату. Досі не доведено через які саме продукти поширилася бактерія.

В Україні салат - у групі ризику

Більше половини ринку листя салату в Україні складає імпорт з країн Європейського Союзу - Нідерландів, Іспанії та Італії.

"Я думаю десь 50 на 50, але імпортованого листя салату навіть трохи більше", - розповів Бі-Бі-Сі Андрій Ярмак, керівник проекту АПК Інформ "Овочі та фрукти".

Водночас, за його словами, небагато українців вживають листя салату і, переважно, замість нього у своїх стравах використовують капусту.

Андрій Ярмак говорить, що велика ймовірність, що E. coli поширилась саме в органічних овочах, бо вони не оброблені хімічними добривами і більш вразливі до бактерій. Якщо це так, тоді небезпеки немає, бо ринок органічної продукції в Україні складає менше 0,001%.

Відповідно, ймовірність отруїтися органічними помідорами та огірками з Європи в українців мінімальна. Крім того, пан Ярмак твердить, що такі овочі, як огірки і помідори, Україна експортує сама - у Росію і Білорусь.

У зимовий період українці можуть купити овочі, імпортовані з Туреччини, але вже з кінця травня-початку червня ринок наповнюється місцевою продукцією.

Нині частка імпортованого з Туреччини огірка чи помідора може складати лише 4%. Ці овочі стають менш конкурентноздатними через ціну - український огірок чи помідор дешевший.