Голлівуд привіз у Тбілісі кіно про війну

Прем'єра фільму "5 днів у серпні" Копирайт изображения Getty
Image caption Енді Ґарсія, Шерон Стоун, Ренні Харлін та його подруга (зліва направо)

Голлівудські зірки Енді Ґарсія та Шерон Стоун приїхали у Тбілісі рекламувати кінострічку "5 днів у серпні".

Цей художній фільм змальовує збройний конфлікт між Росією і Грузією у 2008 році. Енді Ґарсія грає роль президента Грузії Міхаїла Саакашвілі.

Шерон Стоун у фільмі не знімалася, але приїхала до Тбілісі з благодійною метою - збирати гроші для грузинських сімей, що постраждали від конфлікту у 2008 році. Шерон Стоун прогулялася туристичною вулицей Шарден і зустрілася з президентом, який їй показав свою новозбудовану резиденцію у центрі Тбілісі.

Режисер стрічки Ренні Харлін, який зняв такі голлівудські блокбастери як "Міцний горішок-2" і "Скелелаз", розповів, що це був надзвичайний досвід у його житті і кар'єрі. Події передані через погляд американського журналіста, який висвітлював серпневі події 2008 року.

"Це антивоєнний фільм. Ми сподіваємося, що такої трагедії більше не станеться", - сказав Енді Ґарсія на прес-конфереції у Тбілісі.

Режисер був більш різкий в оцінці кінострічки, він сказав, що фільм розповідає "про маленьку країну, яка боролася за свою незалежність і свободу".

Військовий конфлікт між Росією і Грузією тривав 5 днів. За даними звіту, замовленого Радою Європейського Союзу, за цей час загинуло щонайменше 850 людей і понад 100 тисяч стали біженцями.

Після серпневих подій Росія також визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії.

У фільмі дуже багато військових сцен, в правдивості яких сумніваються навіть у самій Грузії. Кінокритик Ніні Какабадзе розповідає, що експерти називають фільм "пропагандистським".

"Не все таке чорне і біле, як у цьому фільмі. Якщо режисер знімав фільм про війну, що була три роки тому, то треба було дослідити цю війну. Треба було показати всі сторони конфлікту. Як кінокритик, я б хотіла, щоб фільм був цікавим не тільки росіянам і грузинам, а всім. А так я впевнена, що наскільки "5 днів у серпні" сподобається грузинам, настільки ж він не сподобається росіянам. Всім іншим він буде просто нецікавим", - розповіла в інтерв'ю "Бі-Бі-Сі Мій світ" bbc.ua кінокритик Ніні Какабадзе.

Одним із зауважень з боку кінокритиків стало те, що стрічку продюсував державний міністр уряду Міхаїла Саакашвілі - Папуна Давітая.

"Звичайно, це не пропаганда. Вони зняли фільм на основі звітів Європейського Союзу і правозахисної організації Human Rights Watch", - твердить міністр.

Грузинська влада дозволила режисеру використовувати для зйомок своїх солдатів, танки і гелікоптери. Хоча офіційний Тбілісі заперечує свою участь у фінансуванні фільму.

Ренні Харлін повідомив журналістам, що бюджет фільму - 12 млн. доларів, і спростовав чутки про те, що фільм ніби коштував 20 млн. Але і з цим бюджетом кінострічка лишається однією з найдорожчих з усіх відзнятих у Грузії.

На голлівудських зірок Шерон Стоун і Енді Ґарсіа прийшли подивитися тисячі людей. Однак серед них була невеличка група страйкарів із гаслами "Пропаганда - не мистецтво".

"Це марна трата грошей на підтримку державної ідеології", - розповів журналістам Бакар Берекашвілі, один з учасників невеликого протесту поблизу кінотеатру, де відбувалась прем'єра.

Кінокритики кажуть, що "5 днів у серпні" - грузинсько-голлівудська відповідь російському фільму "Олімпіус Інферно", або "Південна Осетія 08.08.08", який викладає російське бачення збройного конфлікту 2008 року.