Країни "Двадцятки" посилюють безпеку АЕС

Міністри з майже 30 країн з атомною енергетикою, які зібралися в Парижі, домовилися посилити заходи безпеки на атомних електростанціях після катастрофи на японській АЕС у Фукусімі.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Аварія на японській "Фукусімі" спонукає уряди провідних країн переглянути свою енергетичну стратегію

Серед пропозицій - проведення так званих "стрес-тестів" і регулярні перевірки дотримання норм ядерної безпеки.

Аварія на японській АЕС "Фукусіма-1", спричинена потужним землетрусом і цунамі в березні, підштовхнула ядерні країни до перегляду заходів безпеки на АЕС.

Уряди деяких країн переглядають свої стратегії розвитку атомної енергетики.

Німеччина стала першою з провідних промислово розвинених держав, яка відмовилася від атомної енергетики та переорієнтовує промисловість на екологічно чисті технології і нове покоління електростанцій на основі чистішого газу та вугілля. Уряд країни оголосив минулого місяця, що до 2022 року виведе з експлуатації всі німецькі атомні реактори.

Перегляд конвенції

Франція, господар ядерного саміту у її ролі голови країн "Двадцятки", веде перед за обсягами атомної енергії: 80% електроенергії цієї держави генерують 58 атомних реакторів.

На нещодавньому саміті "Великої вісімки" у Довілі президент Франції Ніколя Саркозі зустрівся з прем'єр-міністром Японії Наото Каном, аби почати працювати над розробкою нових всесвітніх стандартів атомної безпеки до кінця цього року.

Пан Саркозі заявив, що відтепер безпека, а не вартість, повинна керувати стандартами майбутніх проектів і технологій.

Більшість міністрів та урядовців, які взяли участь у паризьких переговорах, підтримали ідею запровадити стрес-тести, що виявили б захищеність АЕС від стихійних лих на зразок землетрусу в Японії.

За словами міністра з питань навколишнього середовища уряду Франції Наталі Костюшко-Морізе, "аварія на японській Фукусімі всіх потрясла, і виникла потреба швидко зробити висновки, поліпшити і підвищити стандарти і співпрацю з питань ядерної безпеки".

Зараз не існує обов'язкових до виконання міжнародних вимог щодо норм ядерної безпеки, а лише рекомендації Міжнародної агенції з атомної енергії, які кожна окрема країна втілює на власний розсуд. Тому на саміті в Парижі міністри домовилися надати МАГАТЕ більшу роль у ґарантуванні ядерної безпеки.

МАГАТЕ має обговорити це питання 20-24 червня у Відні.

З 1 червня почалися перевірки стану безпеки на всіх 143 атомних реакторах країн Європейського Союзу.

Новини на цю ж тему