Міжнародна амністія: Киргизстану загрожують нові заворушення

Сучасний вигляд міста Ош
Image caption Сучасний вигляд міста Ош, де рік тому загинули сотні людей

Нездатність здійснити правосуддя після смерті мирних жителів під час сутичок на етнічному ґрунті у Киргизстані, може знову викликати хвилю насильства. Про це заявляє Міжнародна амністія.

У звіті організації, оприлюдненому перед першою річницею заворушень у Киргизстані 10 червня, експерти закликають Бішкек "дізнатися правду про те, що сталося".

За чотири дні етнічних сутичок між киргизами і узбеками загинуло близько 470 людей. Сотні людей отримали поранення, тисячі будинків були зруйновані.

Сутички були переважно у двох містах на півдні країни - Ош і Джалалабад. Непорозуміння на етнічному ґрунті розпочалися після повалення президента Киргизстану Курманбека Бакієва у квітні 2010 року.

Міжнародна амністія, правозахисна організація, що базується в Лондоні, закликає уряд Киргизстану покарати винних за минулорічне насильство.

Етнічна нерівність

"Нездатність здійснити правосуддя над тими, хто чинив насильство, може призвести до порушень прав людини у майбутньому", - говорить Нікола Дакворс, директор програм Міжнародної амністії у Європі і Центральній Азії.

"Корупція і дискримінація за етнічними ознаками стає безкарною у Киргизстані. Має бути підтримане верховенство права для того, щоб відновити довіру між етнічними групами і запобігти кровопролиттю у майбутньому", - твердить пані Дакворс.

У документі киргизькі сили безпеки звинувачуються у застосуванні "надмірної сили", а також тортур щодо затриманих, які брали участь у повстанні.

Міжнародна амністія твердить, що втрат зазнали обидві сторони, але 74% вбитих були етнічними узбеками. І, не зважаючи на цей факт, подальші урядові розслідування стосувалися переважно етнічних узбеків.

Суд Киргизстану ухвалив щонайменше 27 смертних вироків і всі вони "проти етнічних узбеків", йдеться у звіті організації.

У травні Міжнародна незалежна комісія з розслідування подій на півдні Киргизстану, яку очолює колишній член парламенту Фінляндії Кіммо Кальюнен, дійшла висновку, що минулорічні сутички можна вважати злдочином проти людства.

Влада в Бішкеку відкинули висновки комісії як етнічно необ'єктивні, а парламнет Киргизстану щаборонив пан Кільюнен в'їзд на територію країни.