Україна шукатиме альтернативу російському газу

Після невдалих переговорів у Москві щодо перегляду газових угод, український прем’єр Микола Азаров заявив, що Києву варто диверсифікувати джерела постачання газу, аби убезпечити себе в енергетичній галузі.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Після останньої зустрічі із російським прем’єром риторика прем’єр-міністра України змінилася

"Україна на 100% залежить від поставок російських енергоносіїв. І ми інколи стикаємося з тим, що ціни, які встановлюють нам на енергоносії, не є оптимальними, на мій погляд, для нас. Тому ми зараз докладаємо максимум зусиль для організації поставок енергоносіїв із інших країн", - заявив український прем’єр.

Скраплений газ або допомога МВФ

Микола Азаров також нагадав, що Україна будує термінал, який дозволить імпортувати до 10 мільярдів кубометрів скорапленого газу. Крім того, за словами пана Азарова, нині Київ веде переговори щодо імпорту газу із Азербайджану та країн Середньої Азії.

Крім того, в інтерв’ю агенції Reuters український прем’єр також заявив, що Київ розглядає можливість фінансової підтримки МВФ у разі, якщо ціни на російський газ і надалі зростатимуть.

Ці заяви керівник українського уряду зробив у Відні на конференції із економічного розвитку. Напередодні у Москві між українським та російським прем’єрами під час спільної прес-конференції відбулася дискусія щодо об’єктивності цін на російський газ для України. Під час цієї дискусії російський прем’єр Володимир Путін заявив, що Росія не винна у тому, що газ для України дорожчає:

"Ми розуміємо: так, це дорого. Напевне. Але ми не створюємо умови, при яких ціни на енергоносії зростають. Що, ми Іраком займаємося? Ні. Ми займаємося грою на біржах у ф’ючерси? Ні. Хто Північною Африкою опікується? Ми? Ні. Так складається світова кон’юнктура з різних причин. Ми тут ні до чого. Але треба платити", - заявив пан Путін.

Росія шукає іншої диверсифікації - шляхів постачання газу своїм клієнтам напряму

Володимир Путін також підкреслив, що формула, за якою розраховується ціна на газ для України не є унікальною, і застосовується у газових контрактах Росії із іншими країнами. При цьому російський прем’єр наголосив, що у Москві не сприймають аргумент Києва щодо підвищення плати за транзит російського газу українською територією через зростання ціни на російський газ, і попередив, що у разі підвищення тарифу на транзит Україною, Росія підвищить ціну на свій газ.

Загалом, за словами пана Путіна, Росія докладає активних зусиль для того, аби взагалі не залежати від країн-транзитерів, і, розбудовуючи такі проекти як Північний та Південний потік, виходить на прмяі постачання газу своїм споживачам у Європі.

Європа також у пошуках диверсифікації

Напередодні тезу російського прем’єра про скорочення транзиту газу неочікувано підтримав і європейський комісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер.

Він заявив, що потреба у транзиті газу через територію України та Білорусі відпаде, коли на повну потужність запрацюють газогони Північний та Південний потоки.

Утім, ці заяви європейський чиновник зробив у контексті обговорення підтримки з боку ЄС іншого проекту - газогону Набукко, яким у Європі сподіваються отримувати каспійський та середньоазійський газ в обхід Росії.

Очікується, що європейські країни, які є потенційними споживачами того газу, підтримають підписання угоди про Набукко.