Спритко й Гарнюня – живі! Шукають спонсорів

Спритко й Гарнюня Копирайт изображения brandukraine.org
Image caption Іміджева парочка. Хто тільки їх не критикував!

Українське міністерство закордонних справ не відмовляється від використання Спритка й Гарнюні для формування іміджу України у світі, але не витрачатиме на це державних грошей.

Це рішення, за словами речника МЗС Олега Волошина, влада ухвалила внаслідок "широкого громадського обговорення". І хоч Спритко й Гарнюня, судячи з повідомлення МЗС, не є офіційними символами України, вони залишаються елементами стратегії позиціонування української держави за кордоном і за наявності приватного фінансування можуть використовуватися в якості сувенірної продукції.

"Любов" з першого погляду

Уперше українці побачили Спритка й Гарнюню як персонажів-символів бренду ''Україна'' 25 березня під час їх презентації, яку на замовлення МЗС проводила компанія-розробник стратегії позиціонування України за кордоном CFC Consulting.

Тоді автори іміджевої парочки пояснили, що персонажі виконані в популярному стилі "аніме", орієнтованому як на дитячу, так і на дорослу аудиторію.

Раніше повідомлялося, що за ту розробку Україна заплатила з державного бюджету 100 тисяч доларів. Для проведеня іміджевих заходів з використанням Спритка та Гарнюні планувалося використати ще 35 мільйонів доларів. Частину з них хотіли залучити від приватних спонсорів.

Нині ж речник МЗС Олег Волошин запевняє, що власне на розробку тих двох персонажів було витрачено лише 400 доларів як гонорар художникові, що їх вигадав.

Копирайт изображения mfa.gov.ua
Image caption Олег Волошин готовий заплатити за "третьорядних" Спритка й Гарнюню 400 доларів із власної кишені

"Будь-які інсинуації, що МЗС відмовилося в цілому від стратегії просування іміджу України, а гроші в розмірі 100 тисяч доларів були потрачені невідомо куди, не мають під собою ґрунту", - заявив Волошин у коментарі інтернет-виданню "Українська правда".

Лист громади до влади

У березні, одразу після презентації, представники української громадськості скритикували Спритка й Гарнюню і виступили проти того, аби вони уособлювали Україну.

Тоді низка діячів культури, журналістів, експертів, письменників та простих громадян України надіслали відкритого листа міністру закордонних справ Костянтину Грищенку, у якому зокрема висловили занепокоєння, що МЗС, взявшись за іміджевий проект, не провело відкритого конкурсу щодо розробників стратегії, хоча документ розроблявся за рахунок коштів платників податків.

"Але найдужче нас непокоїть те, що подібна так звана "стратегія" не лише не здатна виконати поставленого завдання щодо покращення іміджу країни, а навпаки здатна погіршити ситуацію. Виконані спеціальні елементи - невідомо ким і на яких підставах визначені за символи українського народу Спритко і Гарнюня - експлуатують типово колоніальні стереотипи, іґнорують низку важливих національних ознак і є просто образливими для національної гідності українців, як чоловіків, так і жінок", - було сказано у листі на ім'я міністра, підписаному понад сотнею громадських активістів''.

Набагато ефективнішим для створення привабливого для світу образу України автори листа назвали створення позитивного інвестиційного клімату та прозорої податкової системи, розвиток новітньої інфраструктури для притоку туристів до країни, а також забезпечення прав людини та свободи слова - для позиціонування України як безпечної демократичної цивілізованої держави.

Ціна Спритка й Гарнюні - 400$

У свою чергу МЗС, пообіцявши авторам звернення, що не фінансуватиме Спритка й Гарнюню бюджетними грошима, зазначило, що надмірна увага до тих персонажів є невиправданою, оскільки вони є "не те, що навіть другорядним, а третьорядним елементом цієї стратегії".

За словами Волошина, 100 тисяч доларів державних грошей були витрачені на розробку всієї іміджевої стратегії для України, інші елементи якої вже реалізуються. А 400 доларів, виплачених художникові за Спритка й Гарнюню, які не сподобалися українцям, речник МЗС готовий повернути до бюджету із власної кишені.

Новини на цю ж тему