Хорватія може увійти до ЄС 2013 року

Прапори ЄС та Хорватії Копирайт изображения No credit
Image caption Переговори між Хорватією та ЄС тривали близько 6 років

Через 20 років після здобуття незалежності Хорватія отримала "зелене світло" від Європейського Союзу. Очікують, що та країна стане повноправним членом ЄС 2013 року.

Президент Єврокомісії Жозе-Мануель Баррозу оголосив про завершення переговорів з приєднання після того, як сторонам вдалося домовитися з останнього суперечливого питання – реформи правової системи. Він також сказав, що рекомендуватиме країнам ЄС готуватися вітати Хорватію як 28-го члена.

"Хорватія готова до руху вперед", - сказав пан Баррозу.

Очікують, що на саміті 24 червня лідери країн Європейського Союзу затвердять приєднання Хорватії до організації.

Переговори про вступ Хорватії до ЄС розпочалися 6 років тому. Та країна може стати другою з республік колишньої Югославії, які приєдналися до Євросоюзу. Першою була Словенія.

Євросоюз на деякий час заморожував заявку Загреба на членство, поки Хорватія не почала більше співпрацювати з Міжнародним трибуналом у справах колишньої Югославії.

Копирайт изображения AP
Image caption Попри вирок трибуналу чимало хорватів вважають Анте Готовіну героєм

Зокрема, у 2005 році до Гааги, де розташований трибунал, видали колишнього хорватського генерала Анте Готовіну. У квітні його засудили до 24 років ув’язнення за участь у подіях 1995 року, зокрема за злочини проти сербів.

Після оголошення вироку тисячі хорватів-ветеранів війни на Балканах 90-х рр. вийшли на акцію протесту у Загребі.

Хто наступний?

За слова пана Баррозу, приклад Хорватії має надихнути інші держави регіону, які мають амбіції вступити до ЄС.

"Це показує, що розширення працює, що ЄС серйозно ставиться до своїх зобов’язань", - сказав президент Єврокомісії.

Як повідомляє агенція Assosiated Press, після позитивного рішення для Хорватії вся увага ЄС може бути зосереджена на Сербії.

Так, арешт та наступна екстрадиція обвинуваченого у воєнних злочинах колишнього лідера боснійських сербів Ратко Младіча усунула одну з останніх перепон на шляху до приєднання Сербії до ЄС. Подробиці тут

Переговори можуть розпочатися вже наступної весни.

Новини на цю ж тему