Україна продає Ефіопії понад 200 танків

Танк Т-72 Копирайт изображения unian
Image caption Ліворуч - Т-72, ці танки модернізовують на заводі в Харкові

Ефіопія купує в України понад 200 танків. Сума угоди, яку уклали державне підприємство "Укрспецекспорт" та міністерство оборони східноафриканської держави, перевищує 100 мільйонів доларів.

Наразі невідомо, які саме танки експортуватимуть до Ефіопії. Але, за повідомленнями, це можуть бути модернізовані у Харкові Т-72. Нещодавно Україна представила ці моделі на виставці озброєнь в Об'єднаних Арабських Еміратах.

Т-72 також були на борту судна "Фаїна", захопленого піратами поблизу узбережжя Сомалі.

В "Укрспецекспорті" повідомляють, що це - один з восьми найбільших контрактів на поставку військової техніки, укладених Україною за останні 15 років. Водночас, українські експерти віддають йому першість і називають успішним, оскільки на світовому ринку нині надлишок такої техніки.

"На перший погляд здається, ніби вартість танків занижена. Але з іншого боку, можна констатувати, що інколи держави навіть безоплатно передають стару техніку, але лише за умов її передпродажної підготовки. Навіть за таких умов підприємства галузі отримують замовлення, перевезення техніки також може принести прибуток. І головне - таким чином країна фактично отримує нового партнера на ринку озброєнь, привчає до своєї техніки і потім має можливість постачати більш складні системи," - сказав "Бі-Бі-Сі Мій Світ" bbc.ua керівник Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак.

Експерти припускають, що ціна одного танку для Ефіопії становить приблизно 500 тисяч доларів.

"Той факт, що Україні вдалося продати танки за такою ціною, відверто кажучи, навіть дивує", - цитує Сергія Згурця УНІАН.

Кілька років тому Україна підписала з Іраком контракт з продажу бронетехніки та іншої зброї на 500 мільйонів доларів. Минулого місяця до Іраку було доставлено чергову партію замовлення – 26 бронетранспортерів.

Танки Т-72 не входять у бойовий склад українського війська, якщо їх не продати, у майбутньому техніку доведеться утилізувати. Загалом, на українських військових базах є щонайменше 600 танків, які не використовують, каже Валентин Бадрак.

У березні з'явилися повідомлення, що Україна більше не входить в десятку найбільших експортерів зброї у світі, як раніше. У рейтингу Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру Україну понизили з 10-го на 12-те місце.

Але, за словами Валентина Бадрака, інститут враховує лише поставки готових одиниць зброї і техніки. Україна ж укладає чимало контрактів з експорту комплектуючих та сервісних послуг.

У 2010 році загальна сума угод у військовій галузі, за підрахунками Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння, склала 1.2 мільярди доларів. Найбільше зброї та військової техніки в України купують Ірак, Індія, країни Південно-Східної Азії і Близького Сходу.

Влада Ефіопії наразі не коментує повідомлень про придбання української зброї.

Раніше повідомляли, що Аддіс-Абеба домовилася з Ізраїлем про придбання безпілотних літаків-розвідників.

Ефіопія зосередила значні військові сили на кордоні з Ерітреєю, з якою вона має територіальну суперечку. Під час війни 1998-2000 років у результаті війни між двома країнами загинули 80 тисяч людей.

Ситуація на кордоні Ефіопії з Сомалі, куди Аддіс-Абеба кілька років тому вводила війська, також напружена.

Новини на цю ж тему