Хто конкуруватиме з Обамою?

Барак Обама оголосив про наміри балотуватися на другий президентський термін ще на початку квітня, і певний час не було зрозуміло, чи будуть в нього конкуренти.

Копирайт изображения AFP
Image caption Бараку Обамі суттєво додала популярності ліквідація Осами бін Ладена

Переобрання Обами лишається під питанням, попри його популярність серед виборців. Ключовим для переобрання є стан економіки, адже вибір нового президента буде ґрунтуватися, здебільшого, на його економічних досягненнях.

Найперше для виборців - економіка

Після мільйонних державних "вливань" в американську економіку, здійснених адміністрацією Обами, та повільно відновлюється. Ринок нерухомості все ще перебуває в кризі, а рівень безробіття залишається на рівні понад 9%. З часів Франкліна Рузвельта жоден американський президент не був переобраний з таким рівнем безробіття в країні. До того ж, бюджетний дефіцит залишається одним з найболючіших питань для американської економіки.

Рівень довіри до Барака Обами стрімко зріс після повідомлень про вбивство Осами бін Ладена, втім американці рідко голосують, зважаючи лише на зовнішню політику своїх лідерів. Найбільше, чим можуть цікавитись в цій сфері американські виборці - плани Обами щодо Афганістану. Мало хто знає про наміри Білого Дому розташувати нову систему протиракетної оборони в Європі, "ближче до Кавказу", а також про співпрацю з цього питання США і Румунії та про занепокоєння Росії.

Вибори без вибору?

Якщо в демократичному таборі ніхто не ризикує стати конкурентом Обами на наступних президентських перегонах, то ситуація серед республіканців дивує.

Image caption Кандидатів від партій у США визначають під час праймеріз - внутрішньопартійних виборів

Наразі немає жодного сильного кандидата, який міг би скласти конкуренцію чинному президенту. Колишній республіканський номінант Джон Маккейн не ризикнув балотуватися вдруге. Лідером поки залишається екс-губернатор Массачусетса Мітт Ромні, який лідирував на республіканських праймеріз у 2008-му. Він вже офіційно оголосив про наміри брати участь в президентській кампанії-2012. Вдалий бізнесмен із значним економічним досвідом у приватному секторі, він планує використати цю "економічну карту" під час кампанії.

За іронією долі, на посаді губернатора пан Ромні виступав з ініціативою реформи охорони здоров'я, яка є дуже подібною до тієї, що пропонує Обама - реформа за рахунок значної державної підтримки. Більшість республіканців відверто називають такі пропозиції "соціалізмом", який не притаманний Америці, і гостро критикують такі плани, що змушує Ромні шукати виправдань своїй позиції.

Свої президентські амбіції висловлювали і колишній спікер палати представників Ньют Гінгріч, і губернатор Індіани Мітч Деніелз. Останній відкликав свою кандидатуру, бо не хотів "пожертвувати своєю родиною заради політичної кампанії". Крім того, про намір вступити у передвиборчу кампанію заявив екс-губернатор Міннесоти Тім Поленті. Але всі вони, за американським виразом, є "small potatoes", які виникли ніби гриби після дощу і ніхто не знає, чи залишаться ці кандидати надовго.

Мільйонер Дональд Трамп, за виразом американської преси, "фліртував із балотуванням у президенти", але через скандальні висловлювання республіканці не були в захваті від його кандидатури, а пізніше він і сам її відкликав.

Пан Трамп піддав сумніву те, що Барак Обама народився в США, і намагався довести, що він не має конституційного права обіймати посаду президента. Це змусило першого темношкірого президента США в ефірі популярного телевізійного шоу Опри Уінфрі показати всім копію свідоцтва про народження, де написано, що він народився в Гонолулу, штат Гаваї.

Image caption Чимало американців певні, що саме Сара Пейлін зможе конкурувати з Бараком Обамою

Обама назвав Трампа "карнавальним крикуном", який хоче відвернути увагу від серйозних проблем.

"Темна конячка" з Аляски

"Темною конячкою", за виразом американських медіа, на президентських перегонах лишається колишній губернатор Аляски Сара Пейлін. Вона не виключає, що буде балотуватися, а її популярність є справді високою.

Багато хто критикує Пейлін за "тільки їй притаманний стиль, в центрі якого - брак досвіду", але це не заважає їй шукати зустрічей з Маргарет Тетчер під час запланованої поїздки до Британії і Судану у липні, а також їздити з промовами по всій країні.

Американська преса наводить дані, згідно яких 40% виборців, які підтримують республіканців, вірять, що Пейлін зможе перемогти Барака Обаму. Минулого червня таких було 62%.