Росія-ЄС: саміт, 'затьмарений' овочами

Заборона імпорту овочів з Європейського Союзу до Росії, енергетичні проекти та перспективи скасування безвізового режиму – такі основні питання на порядку денному саміту Росія-ЄС, який у п’ятницю проходить у Нижньому Новгороді.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Саміт проходить на тлі суперечностей між Росією та Євросоюзом

ЄС на зустрічі представляють, зокрема, президент Євросоюзу Герман Ван Ромпей, лідер Єврокомісії Жозе-Мануель Баррозу, а також верховний представник із зовнішньої політики та політики безпеки Кетрін Ештон.

Захід проходить на тлі суперечностей між Москвою та Брюсселем, які виникли після того, як Росія заборонила імпорт овочів з ЄС через спалах заражень E.coli.

Журналісти кажуть, що атмосфера у Нижньому Новгороді напружена, а відносини між сторонами виглядають "натягнутими".

В ЄС заборону імпорту засудили і сказали, що це не відповідає принципам Світової організації торгівлі, куди Росія має намір вступити. Натомість у Москві наполягають, що знімуть заборону, як тільки вчені визначать джерело поширення небезпечного мікроорганізму.

За даними агенції Associated Press, жертвами E.coli вже стали 29 людей, ще майже три тисячі – недужі.

Як розповіла міністр сільського господарства Росії Єлєна Скриннік, торік імпорт овочів з ЄС до Росії склав майже 620 тисяч тонн. Це майже четверта частина всіх овочів, які завезли до Росії.

І хоча заборона імпорту видається сприятливою для місцевих виробників, економічні оглядачі кажуть, що Росія заплатить за це високу ціну.

Напередодні саміту Асоціація європейських виробників свіжих овочів та фруктів (Freshfel) закликала Євросоюз вимагати від Росії зняти заборону.

Усі засідання саміту проходять за зачиненими дверима. Перед самим заходом журналістам оголосили, що таке рішення ухвалило "високе керівництво".

Як повідомляють, жодних документів за підсумками саміту підписувати не будуть.