Сирійська армія штурмує Джіср-аль Шугур

Сирійські війська штурмують місто Джіср-аль Шугур, що на північному сході країни, намагаючись приборкати опозицію.

Копирайт изображения AP
Image caption Сирійська армія кілька днів готувалася до штурму Джіср аль-Шугура

Активісти кажуть, що у своїх нападах військові застосовують танки та гелікоптери. Атака розпочалася в неділю зранку.

За даними сирійського державного телебачення, тривають сутички всередині та навколо міста. Є дані про щонайменше двох загиблих, багатьох людей заарештували.

Нинішній напад прогнозували з минулого понеділка, коли уряд заявив про убивства 120 співробітників сил безпеки у місті Джіср-аль Шугур і пообіцяв силою подолати спротив "озброєних угруповань".

Втім, низка правозахисників та деякі місцеві мешканці заявили, що загиблі були солдатами, яких вбили за відмову розстрілювати цивільних.

Наступ на місто розпочався ще у п’ятницю, армійські загони рухалися крізь навколишні селища та перекривали підступи з та до Джіср-аль Шугура.

В результаті регіон залишили тисячі людей, частина із них – втекли до сусідньої Туреччини.

Один з місцевих мешканців телефоном розповів агенції Reuters, що в місті лишилися невеликі групи людей, які сподіваються "захистити честь міста", сам оповідач назвав їх "мучениками".

Держава мститься своїм громадянам?

Як повідомляє Оуен Беннетт-Джоунз з південно-східної Туреччини, біженці з Сирії стали джерелом інформації про події у тій країні. Адже журналістам украй важко потрапити до закритої країни і перевірити інформацію, яка надходить звідти, майже неможливо.

Копирайт изображения AFP
Image caption Туреччина каже, що в останні дні її кордон перетнули майже 4 з половиною тисячі біженців з Сирії

Біженці не лише розповідають про події у Сирії, але й демонструють відео, зняте на камери мобільних телефонів. Так, обурені люди демонструють поля, спалені сирійськими солдатами на підступах до Джіср-аль Шугура.

Знищення врожаю та вбивство свійської худоби, як припускає кореспондент Бі-Бі-Сі, свідчить, що деклароване відновлення закону та порядку не є єдиною метою сирійської влади. Йдеться також, як припускають, про помсту за загибель 120 представників сил безпеки.

Біженці кажуть, що кампанія сирійської влади у самому розпалі і далека від завершення, тож влада Туреччини готується до нового потоку біженців. Анкара обмежила доступ журналістів до таборів біженців, посилаючись на повагу та захист їхньої приватності.

Міжнародна спільнота гостро критикує Сирію за застосування сили проти своїх громадян. Так, США звинувачують Дамаск у створенні гуманітарної кризи.

Попри це Рада Безпеки ООН не змогла ухвалити резолюцію, яка містила осуд дій сирійської влади через брак підтримки, зокрема, з боку Росії та Китаю.

Саме місто Джіср-аль Шугур у 1980 стало місцем повстання проти батька чинного президента Сирії Башара Асада. Тоді війська жорстко придушили антиурядовий виступ.

Протести у Сирії, натхненні подіями у регіоні, тривають вже кілька місяців. Люди вимагають політичної свободи та припинення авторитарного правління президента Асада.