У Туреччині пройшли парламентські вибори

У Туреччині в неділю пройшли парламентські вибори, результати яких покажуть, чи втримається тамтешній прем’єр-міністр Реджеп Таїп Ердоган у своєму кріслі після 8 років урядування.

Копирайт изображения AP
Image caption Основне питання на виборах у Туреччині не "хто переможе?", а "чи вдасться партії влади здобути супер-більшість?"

Явка була високою, оскільки голосування у Туреччині є обов’язковим.

У своїй передвиборній програмі пан Ердоган обіцяв у разі перемоги його політичної сили переписати Конституцію, яка була складена військовим урядом майже 30 років тому.

Основними суперниками помірно ісламістської Партії розвитку та справедливості прем’єр-міністра є світська Республіканська народна партія, права Партія національного руху, а також курдська Партія миру та демократії.

Як передає Джонатан Хед зі Стамбула, за останні 8 років партія, заснована Реджепом Ердоганом, забезпечила Туреччині економічне зростання, яке можна порівняти зі здобутками Китаю, та припала до душі консервативно налаштованій частині населення.

Правляча партія також обіцяє у разі перемоги реалізувати амбітний проект з побудови каналу, який з’єднає нове місто поблизу Стамбула із Чорним морем, і звести нові мости, аеропорти та шпиталі.

Як розповідає кореспондент Бі-Бі-Сі, завадити перемозі Партії розвитку та справедливості буде важко, але не меншу вагу має і те, скільки місць у парламенті здобуде та партія. Якщо їй вдасться отримати дві третини, то ця партія зможе написати нову конституцію без консультацій з опозицією або винести її на референдум. Такі перспективи непокоять критиків пана Ердогана.

Один з основних конкурентів турецької партії влади, Республіканська народна партія, позиціонує себе як силу, що втілює європейські соціал-демократичні цінності. Її проходження до парламенту сумнівів майже не викликає.

Тоді як під питанням, передає кореспондент Бі-Бі-Сі в Стамбулі, може опинитися проходження до парламенту Партії національного руху, а в такому випадку прем’єр-міністр Туреччини таки зможе сформувати "супер-більшість" у парламенті у дві третини голосів.

За турецькими законами, щоби пройти до парламенту політичній силі необхідно набрати не менше 10% голосів.

Курдська Партія миру та демократії, яка виступає за автономію та ширші культурні права для курдської меншини, має приблизно таку підтримку.