Взуття в кредит - сигнал бідності?

Якщо раніше люди в Україні позичали гроші на житло, транспорт, побутову та оргтехніку, то зараз магазини пропонують виплачувати частинами за взуття.

Image caption Бідність по-українські - по сусідству з розкішшю?

Придбати пару за п'ять зручних платежів пропонує вулична реклама в українських містах.

Багато хто вважає такі оголошення ознакою зубожіння населення, хоча представники мережі, яка розмістила повідомлення, не погоджуються з цим. І все ж, за оцінками експертів, більшість українців за останній рік збідніли на 10 відсотків.

Ментальність вимагає розкоші?

Компанія МТІ, яка володіє кількома мережами взуття в Україні і за кордоном, більшою мірою продає дорогі західні марки взуття. Там кажуть, що лише 10-ту частину асортименту купують в розстрочку.

Може здатися, що рекламні оголошення МТІ націлені на тих, хто має можливість витратити лише 100-200 гривень на місяць на покупки, але не хоче взуття із секонд-хенду чи магазинів конфіскованих товарів.

Image caption Криза не відучила українців від розкоші

Але комерційний директор компанії Денис Вертелецький стверджує, що кредити не привели до крамниць бідніших покупців.

Схоже, що реклама кредитів апелює до притаманної українцям слабкості перед розкішшю. В той час, як більшість людей живе "від зарплати до зарплати", експерти констатують, що навіть криза не навчила їх заощаджувати.

"У нас люди не можуть чи не хочуть, чи не вміють заощаджувати, а намагаються ті гроші, які заробили та отримали, витратити із якомога більшим ефектом," - каже Максим Борода із Міжнародного центру перспективних досліджень.

Бажання жити краще, ніж дозволяють статки, спричинило бум споживчого кредитування – лише в перші місяці року приватні особи взяли 15 мільярдів гривень невеликих кредитів.

На зустріч клієнтам

Журнал Корреспондент констатує, що купівельна спроможність українців значно впала в час кризи, і багато з них не може виплачувати повну вартість товарів (і не лише взуття) одразу.

Середня зарплата в Україні становить приблизно 2500 гривень, але значну частину цих грошей витрачають на їжу і комунальні послуги, які постійно дорожчають. Водночас, чимало людей отримують мінімальну заробітну плату – менше 1000 гривень. А пара якісного взуття у великих магазинах в середньому коштує 500-800 гривень.

Хоча, Денис Вертелецький стверджує, що зовсім не економічна криза підштовхнула їх на ідею про розстрочку: "Не треба шукати чорну кішку в темній кімнаті, особливо, якщо її там немає. Це не ознака кризи. Якщо клієнт купує взуття для всієї родини на весь сезон – це достатньо суттєва покупка. Ми вирішили допомогти клієнтам і зробити цю покупку більш зручною".

Рецепт для революції?

Російські вчені стверджують, що майнове розшарування у республіках колишнього Радянського Союзу може стати причиною політичної нестабільності в тих країнах. Результати їх дослідження опубліковані в офіційному виданні Державного комітету статистики Росії.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Комплекс One Hyde Park. Пентхаус Ахметова займає три останні поверхи.

Попри велику кількість мільярдерів, в Росії, Азербайджані, Казахстані, Україні та Білорусі від 70 до 90 відсотків населення можна віднести до категорії бідних.

В Україні, за звітами ООН, за межею бідності живуть кожні четверо з п’яти людей.

Водночас, як нещодавно писало британське видання Financial Times, найдорожче житло в Лондоні – квартиру в Гайд Парку за 136 мільйони євро – придбав саме український олігарх Ринат Ахметов.

Компанія System Capital Management, яка управляє активами Ахметова, описала цю покупку як "портфельні інвестиції".

Попередній рекорд теж належав українцям – кілька років тому газета London Evening Standard писала, що дочка екс-президента Леоніда Кучми і дружина бізнесмена Віктора Пінчука придбала за 80 мільйонів фунтів п’ятиповерховий будинок у престижному районі британської столиці.

Бідні звикли до багатих

Image caption У Верховну Раду - тільки на джипі?

Київ часто дивує іноземців великою кількістю дорогих автомобілів екстра-класу. І тоді, як їх надмірна концентрація біля урядових будівель стала звичною для українців, обурення додають різкі заяви політиків, які час від часу лунають з тих будівель. Як, на приклад, слова прем’єр-міністра, який нещодавно порадив українцям "не скиглити, а брати лопату і годувати сім'ю".

Все це, разом зі стрімким зростанням цін, змінює настрої населення. У рейтингу країн, де можлива революція, від The Wall Street Journal Україна – на 22 місці.

Згідно зі свіжим соціологічним опитуванням, майже 54 відсотки українців заявили, що готові до протестів через погіршення умов життя: різке зростання цін та низький рівень зарплати або ж її невиплату.

Копирайт изображения AP
Image caption Експерти кажуть, що терпець не увірветься. Поки що.

Демограф Людмила Черенько із Національної академії наук каже, що бідність саме працюючого населення в Україні набула катастрофічних ознак, а стандарти оплати праці – найнижчі в регіоні.

"Коли праця лікаря чи освітянина нічого не варта, то це, звичайно, підриває моральні цінності суспільства", - говорить Людмила Черенько про бідність освічених людей.

Хоча загалом українські експерти досить скептично ставляться до можливості протестів уже в найближчий час. Помаранчева революція не викликала суттєвих змін у суспільстві, люди почали звикати до того, що в країні є тільки невелика група багатих людей і решта.

Новини на цю ж тему