Freedom House бачить ознаки авторитаризму в Україні

Freedom House гостро критикує українську владу. В оприлюдненому звіті цієї міжнародної правозахисної організації висловлюється стурбованість концентрацією влади в Україні у руках Партії регіонів та проявами авторитаризму.

Image caption Віктор Янукович неодноразово заперечував звинувачення в авторитаризмі, наголошуючи на потребі наведення порядку

Звіт, що його представив у Києві виконавчий директор Freedom House Девід Кремер, має назву "Б'ючи на сполох: на захист демократії в Україні". У звіті наголошується на авторитарних тенденціях, що, на думку організації, з'явилися в Україні після приходу до влади Віктора Януковича, а також висловлюється стурбованість тим, як влада використовує суди та СБУ для "вибіркового правосуддя".

"Хоча дисципліна уряду Януковича є позитивною зміною, бо репрезентує відхід від нескінченних суперечок часів Ющенка-Тимошенко, але вона також виявила авторитарні тенденції", - йдеться у звіті.

У Freedom House наголошують, що негативні наслідки включають запровадження суворіших умов для мас-медіа, вибіркове переслідування представників опозиції, тривожні випадки втручання СБУ в політичне життя України, а також "спустошлива корупція".

Також стурбованість у Freedom House викликає недотримання в повній мірі міжнародних стандартів при проведенні місцевих виборів у жовтні 2010 року, "слухняний парламент та руйнування базових свобод - слова та зібрань".

Freedom House закликає владу припинити переслідування та стеження за активістами громадянського суспільства та опозиції і здійснювати судові переслідування колишніх високопосадовців без урахування їхньої політичної приналежності.

У звіті також містяться рекомендації США та Європейському Союзу, головною із яких є збільшення уваги міжнародної спільноти до процесів, які відбуваються в Україні, і допомога у демократизації українського суспільства.

Різкі оцінки ситуації в Україні лунають у той час, як у провладній більшості у парламенті обговорюється доцільність ухвалення закону про заборону закордонного фінансування недержавних громадських організацій.

Керівник управління адміністрації президента з гуманітарних та соціально-політичних питань Ганна Герман пообіцяла, що Віктор Янукович зробить висновки зі звіту Freedom House.

На її думку, Україна перебуває "у процесі справжніх глобальних реформ, і тому розмови про демократію під час таких процесів не бувають зайвими".

"Ви правильно написали, що влада отримала державу, яка роздиралася конфліктами, у якій був брак ефективного урядування і широко поширена корупція. Для подолання цих наслідків ми повинні були взятись за швидкі реформи, а під час реформ, очевидно, не можна обійтися без помилок", - сказала Ганна Герман.

Водночас, представниця президентської адміністрації сказала, що влада зійснила кроки, спрямовані на розвиток демократії в Україні. Як приклад вона згадала про введення в дію закону про доступ до публічної інформації.