Китай хоче від Росії дешевого газу

Ще на початку зустрічі з Дмітрієм Медвєдєвим голова КНР Ху Цзіньтао висловив сподівання, що його приїзд і перемовини з російським керівництвом завершаться успіхом.

Копирайт изображения AP
Image caption Ху Цзіньтау і Дмітрій Медвєдєв на переговорах в Москві

"Наш постійний глибокий обмін думками – це одна з головних причин динамічного і успішного розвитку російсько-китайських взаємин", - сказав голова КНР.

Передбачалося, що однією з головних тем переговорів буде поставки до Китаю російського газу.

Угоди доузгоджуються

Але після зустрічі з Ху Цзіньтао Дмітрій Медвєдєв заявив, що російсько-китайські газові угоди в даний момент доузгоджуються.

"У нас існують газові домовленості щодо західного і східного маршрутів. Це наші найближчі плани. Нині доузгоджуються документи, які стосуються поставок газу до Китаю,-" сказав Дмітрій Медвєдєв.

Ще у вересні минулого року газові монополісти Росії і Китаю підписали попередню газову угоду під час візиту до Пекіна російського президента Медвєдєва. Але документ не містив головного – ціни.

Навесні цього року після зустрічі з Ху Цзіньтао на Азійському економічному форумі російський президент заявив, що досягнута домовленість інтенсифікувати роботу щодо західного і східного маршруту поставок газу до кінця року.

Перед нинішнім візитом китайського лідера до Москви було проведено три раунди переговорів між керівниками Газпрому Алексєєм Міллером і китайської China National Petroleum Corporation Цзян Цземинем. Але жодних подробиць не було оприлюднено.

Чи поступиться Росія Китаю ціною?

Чимало експертів переконані, що домовитися не вдасться і нині. Кажучи, що це можливо лише за умови, якщо Росія поступиться. Адже саме вона, на думку аналітиків, більше зацікавлена у контракті, ніж Пекін.

Ще раніше російський віце-прем'єр Ігорь Сечін заявив, що минулорічна домовленість передбачає щорічні поставки до Китаю 68 мільярдів кубометрів газу протягом 30 років.

Але головною перешкодою залишалася цінова суперечка, обумовлена високою вартістю видобутку і транспортування газу з Росії.

Учасники переговорів не розкривають цінові параметри, які обговорюються, проте аналітики кажуть, що китайська пропозиція складає 165-180 доларів за тисячу кубометрів, в той час, як Росія наполягає на сумі – 220-230 доларів.

Експерти також кажуть про політичний аспект зацікавленості Москви: Владіміру Путіну потрібно реалізувати давню обіцянку налагодити альтеративний експорт газу в азійському напрямку, аби натиснути на ЄС задля створення там режиму найбільшого сприяння для Газпрому.