Хто такий аль-Завахірі?

Новим лідером Аль-Кайди призначений давній помічник вбитого Осами бін Ладена – Айман аль-Завахірі. І хоча саме його називали найбільш вірогідним наступником бін Ладена, кореспондент Бі-Бі-Сі в Каїрі каже, що час, який знадобився для обрання нового лідера, свідчить про внутрішні протистояння в Аль-Кайді.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Завахірі познаймився із бін Ладеном в Афганістані під час боротьби із Радянським Союзом

Аль-Завахірі, якого часто називали правою рукою бін Ладена, народився в Єгипті в заможній та шанованій родині. Припускають, що це сталося у 1951 році в Каїрі.

Відомо, що в дитинстві на нього сильно вплинуло вчення Саїда Кутуба, єгипетського письменника та філософа, якого називають батьком "глобального джихаду" та ідейним натхненником об’єднання "Брати-мусульмани".

Завахірі вчився на лікаря і деякий час практикував як хірург.

Він був серед тисяч людей, яких заарештували після вбивства єгипетського президента Анвара Садата.

Є інформація про те, що Завахірі став жертвою тортур та жорстокого поводження у в’язниці. Згодом, перебуваючи за ґратами, він перетворився на речника в’язнів, промовляючи крізь телекамери під час судових процесів – і свого, і чужих.

Припускають, що саме приниження, яких Айман аль-Завахірі зазнав у в’язниці, могли перетворити його на послідовного прихильника "глобального джихаду".

Він вийшов із в’язниці у 1984 році, і, за деякими даними, вирушив до Афганістану, щоби приєднатися до боротьби проти радянських військових.

Там, ймовірно, він і зустрів Осаму бін Ладена вперше та увійшов до Аль-Кайди.

Упродовж тривалого часу саме аль-Завахірі вважали ідеологом і натхненником глобальних операцій угруповання, а деякі з експертів навіть припускають, що це він розробив напад 11 вересня 2001 року.

Востаннє Аймана аль-Завахірі бачили у місті Хост на сході Афганістану у жовтні 2001 року, а після падіння Талібану він пішов у підпілля.

Як повідомляють, дружина та діти аль-Завахірі були вбиті під час американських авіаударів наприкінці 2001 року.

Кореспондент Бі-Бі-Сі з безпекових питань Френк Гарднер називає нового лідера Аль-Кайди "дуже освіченим єгипетським екстремістом" та каже, що саме він свого часу змусив бін Ладена "мислити глобально". Зокрема, не зосереджуватися лише на бідах мусульман в одній країні, а стати провідником всіх послідовників ісламу від Кашміра до Палестинських територій.

Водночас Френк Гарднер каже, що аль-Завахірі бракує харизми його попередника, тим більше, що є сумніви, чи зможе єгиптянин повести за собою членів Аль-Кайди з усього регіону, зокрема з Саудівської Аравії та інших країн Перської затоки.

Осама бін Ладен був убитий на початку травня в Пакистані під час спеціальної операції американських військових.