Суд у справі Пукача не слухатиме високопосадовців?

Обвинувачений у вбивстві Георгія Гонгадзе Олексій Пукач заявив на судовому засіданні 16 червня про вимогу усунути від процесу Валентину Теличенко, яка представляє інтереси вдови журналіста Мирослави Гонгадзе.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Валентина Теличенко вимагає відкритого суду у справі Олексія Пукача

Валентина Теличенко заявила, що ці вимоги є необгрунтованими. Вона також сказала Бі-Бі-Сі, що вважає неприпустимим проведення суду у закритому режимі. Адвокат повідомила, що суд не запросив як свідків жодної посадової особи, а тому не зрозуміло, яким чином планує встановлювати мотиви скоєння злочину Олексієм Пукачем.

Із Валентиною Теличенко розмовляла Світлана Дорош.

Бі-Бі-Сі: У чому суть претензій Олексія Пукача, чому він домагається відсторонення вас від судового процесу?

Валентина Теличенко: Ця історія вже обговорювалась ще у 2000 році. Після того, як 16 вересня Георгій зник, через тиждень, 23 вересня журналісти організовували ходу по Хрещатику, вони несли вогонь і вимагали знайти журналіста Гонгадзе. На той час я була офіційно відповідальна за дотримання законів під час цього заходу. Мене тоді допитали з приводу цієї акції. Тоді багато було розмов про те, що це хтось спеціально щось влаштовує, якісь іноземні спецслужби. Хоча ніякі це були не спецслужби, це самі журналісти, друзі Георгія все це організували.

Згодом Мирослава Гонгадзе з дітьми змушена була поїхати з України, і їй потрібен був представник на етапі досудового слідства. Ми домовилися, що я виконуватиму ці функції.

І ось протокол мого допиту був долучений до кримінальної справи про зникнення Георгія Гонгадзе, якийсь час він був у матеріалах справи, тому ще тоді було скасовано мої повноваження як представника потерпілої. Згодом я кілька разів зверталась до прокуратури із наполяганням, що, по-перше, я була допитана формально з абсолютно іншого приводу - ходи журналістів по Хрещатику і мені нічого не відомо як свідку про обставини злочину, про те, що може становити інтерес для досудового слідства і майбутнього судового.

У прокуратурі переглянули постанову про скасування моїх повноважень і відновили мої повноваження як представника потерпілої. Це було ще у 2003 чи 2004 році. Тепер Олексій Пукач знову згадав про це.

Бі-Бі-Сі: Суд взяв до розгляду цю вимогу Олексія Пукача про ваше відсторонення?

Валентина Теличенко: Клопотання суд, звісно, прийняв і муситиме вирішити питання, чи можу я і надалі бути представником потерпілої.

Копирайт изображения Other
Image caption Олексія Пукача заарештували майже два роки тому

Бі-Бі-Сі: З якою це метою це робить Пукач і його адвокати? Для затягування справи, чи інші причини, на вашу думку?

Валентина Теличенко: Я не думаю, що це намагання затягти час, хоча все може бути. Я думаю, їм не подобається те, що я роблю, і це стало основною причиною.

Бі-Бі-Сі: Чи ви бачите перспективи, коли може завершитись хоча б якийсь етап у розгляді кримінальної справи Олексія Пукача?

Валентина Теличенко: Я взагалі вважаю, що суд не може прийняти до розгляду цю справу, а повинен повернути її на додаткове розслідування.

Я не сподіваюся, що вирок буде дуже скоро. Через те, що треба встановити справді багато обставин. А крім того, досудове слідство так, як воно зараз проведене, мені подекуди виглядає вкрай непереконливим. А це означає, що часу на досудове слідство може бути потрібно значно більше.

Якщо я залишуся у процесі, то я наполягатиму на тому, що є неприпустимим швидко розглядати цю справу, не допитуючи всіх свідків, які були заявлені обома сторонами.

На цьому етапі державне обвинувачення заявило надзвичайно мало свідків. Крім того, не заявило тих свідків, які по суті можуть говорити про причини вчинення злочину, про мотиви, через які Пукач міг піти на цей злочин.

Бі-Бі-Сі: Можете назвати прізвища цих потенційних свідків і тих кого запросили?

Валентина Теличенко: Прізвищ, на жаль, я не можу назвати. Але можу сказати, що зараз серед цивільних свідків є лише одна особа, і далеко не високопосадовець. Я не думаю, що цього достатньо для встановлення мотивів злочину.

Бі-Бі-Сі: Тобто, немає серед свідків Володимира Литвина, Леоніда Кучми?

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Акція пам'яті Георгія Гонгадзе через 10 років після його зникнення

Валентина Теличенко: Повторюю: серед заявлених для допиту на судовому засіданні свідків сторона державного обвинувачення не заявила ані Литвина, ані Кучму, ані будь-кого із високопосадовців. Заявлено лише одну особу, яка є журналістом.

Звичайно, я наполягатиму на тому, щоб ці свідки з'явилися у суді, а судові засідання були максимально відкритими. Тому що інтерес до справи великий, і якщо не буде довіри до судового вироку, якщо суд пройде у закритому режимі – це буде порушенням прав і підсудного, і потерпілих.