Президент Китаю гостює в Криму у Януковича

Президент Китаю Ху Цзіньтао і Віктор Янукович у Криму Копирайт изображения Reuters
Image caption Зустріч без краваток неподалік Ялти

Президент Китаю Ху Цзіньтао проводить перший день свого державного візиту до України в Криму, де президент Янукович влаштовує урочисте прийняття на честь китайського лідера та його дружини на державній дачі.

Президент Янукович сказав під час зустрічі з китайським лідером, що у стосунках між двома країнами відкривається "нова сторінка".

Це - перший візит китайського президента до України за останні 10 років.

Промовляючи по прибутті до Сімферополя, Ху Цзіньтао сказав, що Китай "готовий розширити прагматичну співпрацю з Україною", додавши, що стосунки між двома країнами мають "велику можливість для подальшого зростання".

Поїздка до Криму відбувається перед офіційною частиною триденного візиту, яка розпочинається в понеділок у Києві, і передбачає низку переговорів.

У суботу в Криму президент Китаю також мав відвідати Воронцовський палац в Алупці та прийняття в Ялті, яке влаштовував голова кримського уряду Василь Джарти.

Візитом до України китайський лідер завершує своє євразійське турне, під час якого він побував у Казахстані й Росії.

У Казахстані він взяв участь у десятому засіданні Шанхайської організації співробітництва.

А в Росії, де головною темою переговорів стала можливість постачання російського газу до Китаю, відвідав економічний форум у Санкт-Петербурзі та провів переговори з президентом Медвєдєвим і прем’єром Путіним у Москві.

Візит президента КНР відбувається 9 місяців по тому, як Китай відвідав президент Віктор Янукович.

Форум Бі-Бі-Сі: Чи варто україні рівнятися на Китай?

Обсяг товарообігу між двома країнами минулого року, за різними даними, становив від 6 до понад 7 млрд доларів.

Розмір імпорту з Китаю поступається лише імпорту з Росії і складається переважно з обладнання, текстилю і споживчих товарів. Натомість Україна продає Китаю сировину - переважно руду й чорні метали.

Експерти кажуть про дуже низький рівень китайських інвестицій в Україні.

Спорадичне стратегічне партнерство

Минулорічний візит українського президента до Китаю був першим за кілька років контактом на найвищому рівні між Києвом та Пекіном.

Перед тим останнім із українських президентів, які відвідували Китай, був Леонід Кучма.

За його президентства Київ намагався провадити із КРН "багатовекторну" політику, як і з багатьма іншими партнерами.

Image caption Президент Янукович був у Китаї минулого року

Спочатку у 1996 році Київ із приватним візитом відвідував прем’єр-міністр Тайваню, а потім офіційна урядова китайська делегація скасовувала свій візит.

Виглядає, що тоді Київ не врахував: від завершення громадянської війни у 1949 році, одним із головних пунктів китайської зовнішньої політики є вимога до партнерів не провадити жодних зустрічей із представниками тайванської адміністрації і не припускати приєднання Тайваню, який Китай і досі вважає своєю територією, до міжнародних організацій.

Згодом терези схилилися на інший бік: спочатку у 2001 році Україну із державним візитом відвідав тодішній лідер Китаю Цзян Цземінь. А у 2002 році до Пекіну полетів український президент Леонід Кучма.

Він став першим закордонним лідером, який відвідав Китай із державним візитом після зміни керівництва, коли новим китайським лідером став Ху Дзіньтао.

У грудні 2004 року китайський президент Ху Дзіньтао разом із тодішнім російським президентом Владіміром Путнім був серед не багатьох світових лідерів, які привітали Віктора Януковича із перемогою на виборах, що пізніше була визнана сфальсифікованою Верховним Судом України, а президентом став Віктор Ющенко.

Під час президентства Віктора Ющенка україно-китайські стосунки стали дещо прохолоднішими, а їх покращенню не сприяв ані візит українського президента до Японії, ані критична позиція Києва щодо ШОС (Шанхайської організації співробітництва), у якій Україна вбачала, передусім, військово-політичний, а не економічний союз.

Дипломатичним нонсенсом став і візит до Китаю спікера українського парламенту Олександра Мороза у 2007 році, під час якого президент Віктор Ющенко розпустив парламент, нівелювавши офіційний статус української делегації.

Чергова "відлига" у відносинах між Києвом та Пекіном почалася після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах у лютому 2010 року. Спочатку Віктор Янукович та Ху Дзіньтао зустрілися у Вашингтоні під час квітневого саміту з ядерної безпеки, а вже у вересні президент Янукович відвідав Китай.

Серед головних заяв цього візиту з українського боку – офіційна обіцянка підтримувати політику "одного Китаю", тобто не визнавати незалежність Тайваню.

Новини на цю ж тему