Американські юристи захистили Тимошенко

Копирайт изображения Reuters
Image caption Найняті Тимошенко юристи кажуть, що вона не винна. Однак вона продовжує ходити у Генпрокуратуру

Правники у США, які представляють інтереси Юлії Тимошенко, заявили, що аудиту її уряду, який проводила американська фірма на замовлення української влади, довіряти не можна, бо "його висновки не підтверджуються фактами".

Юлія Тимошенко винайняла юристів відомої у США компанії Covington & Burling кілька місяців тому, аби вони представляли її інтереси під час аудиту діяльності її уряду, який чинний Кабмін звинувачує у зловживаннях на суму понад $12 млрд.

Міжнародний аудит, як відомо, провела низка компаній на чолі з американською фірмою Trout Cacheris. Угоду з нею прем'єр-міністр Микола Азаров підписав минулого травня.

У жовтні аудитори представили звіт і заявили, що мають докази нецільового використанні державних коштів урядом Тимошенко з 2008 по 2010 рік. Це дало підстави порушити кримінальні справи проти колишнього прем'єра.

Одна з них стосується нецільового використання коштів, отриманих Україною в рамках Кіотського протоколу, інша - придбання автомобілів Оpel для сільських медиків.

Доказів не надали

Втім адвокати Тимошенко заявляють, що жодних доказів вини пані Тимошенко вони так і не отримали.

Кріс Берд з компанії Covington & Burling каже, що кілька тижнів тому звертався до юристів з Trout Cacheris з проханням надати документи, на яких базувалися їхні висновки, але, як він твердить, безрезультатно.

"Нам відмовили і порадили користуватися лінком в інтернеті з доступною інформацією. Ми також зверталися до чинного уряду України з проханням надати необхідні для аналізу документи, але не отримали відповіді", - сказав пан Берд.

Через це фірма Covington & Burling робить висновок, що аудит діяльності уряду Тимошенко не можна вважати прозорим.

"Кіотські гроші взяла не Тимошенко"

У 2009 році Україна уклала кілька угод з державними органами та корпораціями Японії та Іспанії щодо продажу квот на викиди парникових газів на загальну суму 319,9 млн євро.

У звіті аудиторів із Trout Cacheris йдеться, що Юлія Тимошенко давала доручення перераховувати ці гроші до Пенсійного фонду у липні та серпні 2009 року.

"Високопосадовці знехтували виконанням умов договорів та використали державні кошти не за призначенням, а з метою маскування дефіциту в Пенсійному фонді України", - сказано у звіті.

Image caption Адвокат, який проводив аудит Тимошенко, колись захищав Моніку Левінськи

Однак американські адвокати Тимошенко із Covington & Burling заявляють, що зняття коштів з "Кіотського рахунку" вперше відбулось у грудні 2010, коли Тимошенко вже не була прем'єром.

До того ж, як кажуть юристи, японський уряд сам відстежував використання наданих Україні грошей, і після власного розслідування заявив, що хоче продовжувати співпрацю з Україною в рамках Кіотського протоколу.

"Якби Японія та Іспанія були незадоволені, вони б могли розірвати угоди, натомість Японія надала додаткові 150 мільйонів євро, а Іспанія - 108 для подальшої співпраці з цього питання", - каже Брюс Берд.

Опелі для села

Юристи Тимошенко також відкинули звинувачення на адресу пані Тимошенко щодо нецільового використання грошей для придбання авто Opel для сільської медицини.

"Обмежена кількість документів, які ми проаналізували, показує, що угода між австрійською фірмою Vamed і "Укрмедпостач" була укладена без всіляких посередників. Сума, сплачена за авто Opel не перевищувала ринкову", - кажуть у Covington & Burling.

Генпрокуратура звинувачує Юлію Тимошенко у перевищенні повноважень в результаті закупівлі тисячі авт Opel Combo, "які не відповідали стандартам, аби їх могли використовувати медики", Тимошенко також закидають, що автомобілі натомість використовувалися для виборчої кампанії.

Відомі юристи проти невідомих аудиторів

Американські юристи Юлії Тимошенко зазначили, що ще не завершили свою роботу. Вони також заявили, що не планують проводити прес-конференції у Києві, оскільки "базуються у Вашингтоні".

Представники фірми Covington & Burling не відповіли на запитання журналістів про те, як і хто оплачує їхні послуги. Натомість порадили звернутися з цим питанням до Юлії Тимошенко.

Компанія Covington & Burling є дуже відомою серед американських юридичних компаній. Колишній партнер фірми Ерік Холдер зараз обіймає посаду Генерального прокурора США.

Копирайт изображения AFP
Image caption Багато іноземців саме у Вашингтоні шукають юристів та лобістів. Українські уряди - не виняток

Натомість компанія Trout Cacheris, яка проводила аудит уряду Тимошенко, не є відомою серед "велетнів" проведення аудиту, таких як PricewaterhouseCoopers та інші.

Деякі експерти та представники опозиції в України критикували уряд Азарова за те, що було обрано саме цю компанію.

Та й самі вашингтонські аудитори візначають, що їхні фірми мають відповідні, дуже чіткі стандарти проведення роботи, і аби провести справді професійний аудит, слід звертатися тільки до таких фірм.

На сайті фірми Trout Cacheris, у якій працюють 9 адвокатів, йдеться, що вона спеціалізується на "складних судових справах - як цивільних, так і кримінальних". Плато Качеріс - відомий адвокат, а не аудитор, який захищав Олдріча Еймса, Моніку Левінскі та інших. До аудиту уряду Тимошенко була також залучена компанія "Кролл", серед засновників якої колишній генпрокурор США Джуліус Кролл та колишні співробітники ЦРУ.

У відповідь на критику на свою адресу, Плато Качеріс від початку проведення аудиту запевняв, що він буде здійснений професійно.

"Ми не маємо жодної упередженої думки стосовно жодного політика в Україні", - заявляв тоді він.

Досвідом американських юридичних фірм дуже часто користуються іноземні клієнти. Зокрема, відомо, що російські бізнесмени часто шукають американські фірми, які б представляли їхні інтереси у Вашингтоні.

Наприклад, російський олігарх Олег Дерипаска користувався як лобістською, так і юридичною фірмою у США.

За словами деяких вашингтонських юристів, які представляють престижні фірми, вони радо хочуть показати свій досвід і професіоналізм.

Однак рішення, чи "взятися за справу" того чи іншого іноземного клієнта, ухвалюється після ретельних консультацій, аби не ризикувати репутацією компанії.

Новини на цю ж тему