Україна ''менш дієздатна'', ніж Лівія

Сомалі очолює рейтинг недієздатних держав світу або ж держав, що не склалися ("failed states"), який сьомий рік поспіль презентує Фонд досліджень миру.

Копирайт изображения The Fund for Peace
Image caption У першій десятці Індексу недієздатних держав домінують країни Африки

Це неурядова організація з штаб-квартирою у Вашингтоні, яка, зокрема, досліджує врегулювання конфліктів у таких державах.

Всього в рейтингу 177 держав. Очолюють перелік ті, де існування самої держави викликає сумнів або ж центральна влада контролює лише певну територію.

Найкритичніша ситуація, на думку авторів індексу, склалася в Сомалі та Чаді – це перше та друге місця у переліку. Крім цих двох держав до першої десятки потрапили: Судан, Демократична Республіка Конго, Гаїті, Зімбабве, Афганістан, Центральноафриканська Республіка, Ірак та Кот д’Івуар.

Україна посідає 110 місце, на щабель вище – Самоа, нижче – Лівія. Росія та Білорусь розташовані відповідно на 82 та 83 сходинках, тобто ситуація у тих двох державах більше наближена до стану "failed state", ніж в Україні.

Замикають рейтинг три скандинавські держави – Швеція, Норвегія та Фінляндія, тобто вони найбільш віддалені від стану "failed state".

Порівняно з 2010 роком Україна опустилася на одну сходинку нижче, а отже, і на крок наблизилася до найстабільніших держав світу. Втім, фактично нині, відповідно до даних рейтингу, Україна перебуває на трохи гіршому рівні, ніж Лівія, де вже кілька місяців тривають антиурядові протести, а частину території контролюють повстанці, яких низка держав визнала легітимними представниками тієї країни.

Автори рейтингу брали до уваги 12 показників, серед них – демографічна ситуація, потоки біженців, бідність, легітимність держави, захист прав людини і верховенство права, роз’єднаність еліт та зовнішнє втручання.

Автори індексу також наводять визначення того, як вони розуміють недієздатну державу або ж державу, що не склалася ("failed state"). Серед її основних атрибутів – "втрата фізичного контролю над територією чи монопольного права на застосування сили", крім того, вони згадують "нездатність держави надавати послуги та взаємодіяти з іншими державами як повноправний член міжнародної спільноти".

Автори рейтингу серед його переваг називають те, що їм вдається проаналізувати мільйони різноманітних звітів про соціальні, економічні та політичні тиски, з якими стикається кожна зі 177 держав, які входять до індексу.