Ставка Гітлера: музей чи пропаганда нацизму?

Доля колишньої ставки Гітлера "Вервольф", що поблизу Вінниці, може бути вирішена на місцевому референдумі.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Ось так зараз виглядає місце, де розміщувалася ставка Гітлера

У той час, як ліві партії та місцеві жителі домагаються відмови від намірів створити на цьому місці поблизу села Стрижавка музейний комплекс, президент Віктор Янукович запропонував провести референдум.

"Треба добре попрацювати із жителями Вінницької області, бо ставка "Вервольф" - це справді історичний об'єкт, і треба почути і відчути думку людей. Будь-яка дія має об'єднувати, вона не повинна роз'єднувати чи додавати дискомфорту у життя людей", - сказав нещодавно президент, відвідавши Вінничину.

Комуністи бояться пропаганди фашизму

Ідея створити меморіальний комплекс належить голові обласної держадміністрації Миколі Джизі. Він планував перетворити "Вервольф" на туристичний об'єкт до 9 травня.

Однак проти виступили передусім ліві партії – Комуністична та Соціалістична.

Лідія Закусилова, керівник Вінницького обкому КПУ сказала Бі-Бі-Сі, що створення музею призведе до пропаганди фашизму.

"Навіть коли там не було музею, а лише на трасі стояв дорожній вказівник зі стрілкою напрямку до "Вервольфу", це вже привертало увагу неофашистів. Вони туди з'їжджались, а ми силами партії підіймали правоохоронців, місцеву владу, людей, щоб протистояти їм", - каже Лідія Закусилова.

Представниця КПУ також твердить, що була знайома із першим проектом концепції перетворення "Вервольфу" у туристичний об'єкт, і він її шокував.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Лідер КПУ Петро Симоненко з трибуни парламенту закликав відмовитися від створення музею

"За першим задумом там мали бути землянки, в яких жили військовополонені. Але також планувалося показувати, як жили німецькі офіцери. Там мала бути форма офіцерів та солдатів рейху, їхні прапори. Передбачалося, що туристам можна буде одягати форму, вішати на груди німецький автомат і фотографуватися на фоні німецьких прапорів. Це ж пропаганда фашизму!", - розповіла Лідія Закусилова.

Директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька каже, що такі пропозиції лунали від місцевих приватних колекціонерів, але їх одразу ж було відкинуто. Вона розповідає, що одержує десятки скарг, у яких ветерани занепокоєні тим, що під Вінницею "створюють музей нацистів".

Однак, Катерина Висоцька це категорично спростовує і нагадує, що поблизу ставки Гітлера поховано понад 10 тисяч знищених німцями військовополонених та мирних жителів, які будували "Вервольф".

Катерина Висоцька каже, що називатися музей буде "Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму". До цього комплексу мають увійти також братська могила тих, хто будував ставку Гітлера. На розбудову "Вервольфу" задіювали жителів з усіх навколишніх сіл. Копати траншеї й рубати ліс зганяли навіть дітей, розповідає вона.

"Ми зустрічались із ветеранами, я їм пояснювала, що ставка вже сама по собі є туристичним об'єктом, і люди туди йшли і йтимуть. І краще, якщо наші працівники будуть проводити фахові екскурсії, а не так як є зараз", - каже директорка музею.

Окрім лівих політичних сил, протестують проти спорудження меморіального комплексу і селяни. Вони бояться втратити частину території для випасання худоби, а також для відпочинку із дітьми. Людей обурює, що ніхто їх не запитав, чи хочуть вони, щоб створювали музей.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Це вхід до досі не дослідженого бункера "Вервольфу"

Таємничий об'єкт - можливі прибутки до бюджету

Колишня ставка Гітлера "Вервольф" (нім. Werwolf - "вовкулака") розташована за вісім кілометрів від Вінниці. Вона призначалася для управління військовими діями на Східному фронті, а деякі дослідники припускають, що і для подальших бойових дій у напрямі Ірану та Індії.

Будівництво велося з осені 1941 року, діяти ставка почала з квітня 1942. А у березні 1944 року, залишаючи Україну, німці висадили ставку у повітря.

"Вервольф", фактично, був зменшеною копією головної ставки Гітлера "Вольфшанце" у Східній Прусії. Тут була електростанція, аеродром, водопостачання. Наземна частина - 81 дерев'яний будинок, підземна - три залізобетонні бункери, зокрема головний бункер Гітлера з товщиною стін 2,5 метра. Ці бункери досі не досліджені.

Місцева влада не приховує, що цей туристичний об'єкт міг би поповнити місцевий бюджет Вінничини.