Обама поверне додому 10 тисяч солдатів

Президент США Барак Обама у середу пізно ввечері оголосить про свої плани скоротити кількість американських військових в Афганістані.

Копирайт изображения AFP
Image caption Барак Обама може оголосити про повернення додому 5 тисяч американців вже до кінця літа

Очікують, що США повернуть додому близько 10 тисяч американських солдатів менш, ніж за рік.

Крім того, пан Обама нині визначається із графіком виведення ще 20 тисяч вояків. Ці кроки наближають США до реалізації наміру повністю передати контроль в Афганістані місцевим силам безпеки до кінця 2014 року.

Американське військове керівництво схиляється до поступового виведення військ, тоді як за даними соціологічних опитувань більшість американців прагнуть швидше покласти край тій війні.

Північноамериканський редактор Бі-Бі-Сі Марк Марделл нагадує, що коли 18 місяців тому президент Обама оголосив, що відправить ще 30 тисяч американських вояків до Афганістану, то в тому ж реченні він сказав, що їхнє виведення звідти розпочнеться у липні 2011.

Білий дім каже, що у виступі в середу Барак Обама підтвердить, що дотримається тієї обіцянки.

Як каже Марк Марделл, це ні в кого не викликає сумнівів, натомість, точаться суперечки щодо того, як швидко відбуватиметься виведення американців з Афганістану. Особливо, якщо врахувати те, що Пентагон відверто попереджає: занадто швидкі дії зведуть нанівець всі здобутки, отримані у боротьбі проти Талібану.

Білий дім, своєю чергою, нагадує, що направлення додаткових сил до Афганістану мало ослабити Аль-Кайду, і вбивство Осами бін Ладена свідчить, що цього вдалося досягти. Детальніше про смерть Бін Ладена - тут. Оглядачі також кажуть, що війна, яку США ведуть в Афганістані, після вбивства лідера Аль-Кайди стала ще більш контраверсійною.

Найдовша війна для Америки

Впливове видання "Washington Post" пише, що своєю промовою Барак Обама нагадає скептично налаштованим американцям та членам Конгресу, що найдовша в історії країни війна варта продовження та фінансування упродовж ще кількох років. І хоча загалом вже відомо, про що саме говоритиме президент США, часопис наголошує, що у попередній версії промови досі не вказані деякі остаточні цифри.

Копирайт изображения AFP
Image caption Більшість американців хочуть негайного повернення своїх співвітчизників з Афганістану

Американська громадськість наполягає на якнайшвидшому виведення військ з Афганістану. При цьому нетерплячими стають і віддані прихильники Барака Обами.

Перед виступом Барака Обами речник міністра оборони Афганістану генерал Мохаммед Захір Азімі сказав, що його країна вітає рішення президента США і запевнив, що афганська національна армія здатна заповнити ту лакуну, яка утвориться після виведення військ.

Станом на 21 червня 2011 року, за підрахунками агенції Associated Press, в Афганістані в рамках операції, що розпочалася у 2001 році, загинули більш як півтори тисячі солдатів США.

Загалом в Афганістані зараз перебувають близько 90 тисяч американських військових.

За кілька годин до виголошення промови президентом США сили Талібану, який веде майже 10-річну війну з урядом Афганістану та іноземними військами під проводом США, здійснили черговий напад на місцеву поліцію. Загинули шестеро афганців.