У Білорусі судять учасників "мовчазних" протестів

У Мінську розпочалися судові процеси над учасниками "мовчазної" акції протесту.

Image caption За мовчазну прогулянку центром Мінська можна бути звинуваченим у "дрібному хуліганстві"

Попри те, що учасники протестів не висловлювали жодних гасел, а просто мовчки гуляли, затриманим висувають звинувачення у "дрібному хуліганстві". Поки що п'ятеро із затриманих напередодні засуджені до сплати штрафу.

Спостерігачі кажуть, що вперше до акції, організованої через соціальні мережі в інтернеті, приєдналися не тільки активісти опозиції, але й пересічні громадяни.

При цьому протести відбулися не тільки у столиці, але й в інших білоруських містах, зокрема, у Бресті та Гомелі - повідомляє кореспондент Бі-Бі-Сі у Мінську Тетяна Мельничук.

"Влада сама створила масову акцію. Я їду з роботи - пересадочна станція метро закрита, автобус на Жовтневій площі не зупиняється. От і йду другий квартал пішки і теж протестую - проти всього цього неподобства, що у нас нині відбувається і з цінами, і з валютою, і зі ставленням до людей", - розповіла Тетяні Мельничук одна із жінок, яка "добровільно-примусово" потрапила у натовп учасників акції.

Акція у Мінську, де увечері 22 червня на центральну вулицю вийшли кілька тисяч людей, була наймасовішою. Правоохоронці якийсь час спостерігали, а потім почали затримувати її учасників.

Image caption Учасники протестів тихо гуляли, їх "тихо" затримували

Серед затриманих - кілька журналістів та шведський дипломат, якого було затримано попри те, що він демонстрував правоохоронцям свої документи.

Після того, як кілька тижнів тому в інтернеті було поширено заклик до "революції через соціальні мережі", її організаторів викликали на "співбесіди" до КДБ Білорусі, де їм пояснювали "небезпеку" протиправних дій. Керівництво МВС та прокуратури на телебаченні та у газетах попереджало, що "масові народні гуляння" розцінюватимуться як несанкціоновані акції протесту, а їх учасники будуть покарані.

Згодом президент Аляксандр Лукашенка, який у грудні минулого року вчетверте переміг на президентських виборах у Білорусі, заявив, що подібні акції будуть розцінені як "злочини проти народу".

"Україна вже на колінах. Тепер взялися за Білорусь"

Ці заяви пан Лукашенка зробив під час промови з нагоди 70-річчя від початку Великої Вітчізняної війни 1941-1945 років. У цій же промові білоруський президент заявив, що західні політики "Україну поставили на коліна, намагаються поставити і Білорусь".

Це вже не перше критичне зауваження білоруського президента на адресу України. У квітні, коментуючи свою неучасть у заходах, присвячених 25 роковинам Чорнобильської катастрофи, Аляксандр Лукашенка назвав українське керівництво "вошивим". Подробиці тут

Після виборів, які супроводжувалися масовими демонстраціями протесту та їх жорстким приборканням, західні країни звинуватили білоруського лідера у нехтуванні демократичними цінностями і запровадили санкції у вигляді заборони в’їзду на їхню територію самому Аляксандру Лукашенку та кільком наближеним до нього чиновникам та бізнесменам. Подробиці тут

Масовані соціальні виплати напередодні президентських виборів "підірвали" бюджет Білорусі, внаслідок чого впродовж весни економічна ситуація в країні різко погіршилася - інфляція спровокувала паніку і дефіцит товарів. Наприкінці травня білоруський рубль знецінився одразу на понад 50 відсотків. Подробиці тут

Згодом Мінськ звернувся по фінансову допомогу і до Росії, і до МВФ.