У Голландії виправдали антиісламського політика

Голландський суд виправдав правого політика Герта Вілдерса, знявши з нього звинувачення у вживанні "мови ворожнечі" стосовно мусульман.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Суд вирішив, що риторика Герта Вілдерса перебуває на межі дозволеного, але не порушує закон

Оглядачі називали цю справу тестом Голландії на свободу слова у країні, яку традиційно вважають ліберальною.

"Це не лише моя перемога, це також перемога свободи слова", - сказав сам Герт Вілдерс після того, як амстердамський суд виголосив вирок. Він також сказав, що рішення суду означає, що критикувати іслам – це законно.

Судова справа привернула значну увагу, але не лише завдяки суперечливим коментарям пана Вілдерса щодо ісламу, який він порівнював із нацизмом, але і завдяки зростанню впливу політичної партії, яку він представляє.

Пана Вілдерса звинувачували у кількох проявах "мови ворожнечі" та дискримінації за його антиісламські висловлювання на Інтернет-форумах і на сторінках газет, а також за його стрічку "Фітна", яка також присвячена ісламу і викликала бурхливі дебати.

Суд аргументував своє рішення тим, що, на його думку, заяви Вілдерса є критикою ісламу як релігії, а не мусульман як людей.

Суддя визнав, що слова Вілдерса були грубими та принизливими, але не сприяли зростанню расової ненависті. Серед його суперечливих заяв були, наприклад, твердження про те, що іслам є насильницьким за своєю природою, крім того, він закликав припинити імміграцію мусульман та заборонити їхню священну книгу Коран, яку він порівнював з працею "Mein Kampf" Адольфа Гітлера.

Натомість позивачі сказали, що розчаровані рішенням суду. За словами їхніх адвокатів, голландські суди показали нездатність захистити релігійну меншину. Тепер позивачі готуються апелювати до комісії ООН з прав людини.

Герт Вілдерс очолює праву силу "Партію свободи", яка не лише входить до голландського парламенту, але й підтримує правлячу коаліцію. Ця сила відома своїми жорсткими поглядами на імміграцію та пов’язані з нею культурні процеси.