На Євро-2012 може зрости секс-туризм

За рік до проведення чемпіонату Європи із футболу в Україні і Польщі жіночі правозахисні організації заявляють, що під час Євро-2012 слід чекати збільшення секс-туризму в Україні. Однак, в оргкомітеті запевняють, що Україна, чемпіонат з футболу і секс-туризм – ніяк не пов'язані.

Копирайт изображения AFP
Image caption Активістки жіночого руху Femen твердять, що інформують владу про ситуацію із проституцією в Україні

Футбольний фанат із Манчестера Стефен Орищук приїхав в Україну, аби познайомитися із темпами підготовки до Євро-2012. Після цього він розповів на Youtube, що його вразило найбільше.

"Тисячі рекламних пропозицій масажу, якась індустрія масажу. Це все, що вони тут роблять?", - питає Стефен, який шукав на карті Києва маршрут, як йому проїхати до центру столиці.

Вже в аеропорту він знайшов мапу міста, наповнену рекламними оголошеннями з одним і тим самим змістом – послуги масажистів. Водночас, знайти людей в аеропорту, які можуть пояснити англійською мовою, як іноземцю проїхати в центр, виявилося складно.

Про подібні враження пишуть на багатьох форумах іноземці і кажуть ті, хто приїздить до Києва.

"Україна в Європі на першому місці у галузі секс-туризму. Підрахувати, скільки туристів, які шукають саме такі послуги, приїжджає до України, дуже важко. Але, відштовхуючись від загальної кількості людей, яких Україна приймає щороку, я думаю, що рахунок іде на сотні тисяч", – вважає лідерка жіночого руху Femen Ганна Гуцол.

Вона переконана, що потік секс-туристів в Україну під час Євро-2012 збільшиться у кілька разів. Лідерка Femen каже, що організація неодноразово зверталася до української влади з проханням приділити більше уваги цій проблемі. Однак, за її словами, чиновники не цікавляться соціальними питаннями - "їх цікавлять виключно темпи будівництва стадіонів і доріг".

Президент міжнародної жіночої правозахисної організації “Ла Страда -Україна” Катерина Левченко наголошує, що кількість секс-туристів в Україні постійно зростає.

“Україна рекламується як держава, де можна дешево купити гарний секс і жінки якої найкрасивіші у світі. Раніше реклама була навіть просто у київському аеропорту “Бориспіль”, на стінах у залі прильоту. Гості України, які туди прилітали, могли безкоштовно взяти не тільки листівки з рекламою таких послуг. На карті Києва, яка лежить в аеропорту, де мова йде про історичні пам’ятки, ви побачите велику кількість фотографій, адрес, осіб, які надають ескорт-послуги. За цим всім безсумнівно криються сексуальні послуги”, - розповідає Бі-Бі-Сі Катерина Левченко. Детальніше про це тут.

Копирайт изображения Unian
Image caption Скільки туристів приїдуть до України не лише на футбол, а й за "полуничкою"?

Польща схожа на Україну

Польський телеканал TVN нещодавно провів дослідження і дійшов висновку, що влада Польщі не займається сексуальним вихованням молоді перед Євро-2012 у той час, як поліція заявляє, що попит на сексуальні послуги влітку наступного року значно зросте.

Польський журналіст розповідає, що звертався до польських урядовців, але у відповідь чув або сміх, або мовчанку.

Чи не єдиний, хто дав відповідь на його запитання - речник Євро-2012 у Польщі Юліуш Глускі, який сказав так: "Буде це така ж акція, як під час Євро-2008, коли безкоштовно роздавали презервативи чи щось інше, - але ми хочемо поінформувати про ризики, пов’язані з ВІЛ та СНІДом".

Польське інтернет-видання sport.pl пише про вболівальника, 19-річного англійського студента Джона Стеммерза, який вирішив з'їздити до Польщі. Перед поїздкою він вивчав інформацію про країну в інтернеті і зробив висновок: "Поляки - марудні, нетолерантні песимісти".

Схожі думки можна знайти у багатьох європейських виданнях і про українців.

Загалом, коментарі щодо мешканців обох держав дуже схожі – всі звертають увагу на неусміхнені обличчя перехожих, надмірне вживання алкоголю і незнання іноземних мов.

Однак, мовне питання іноземців починає турбувати менше, коли вони бачать симпатичних польських чи українських дівчат.

"В Англії іноді побачиш одну-дві жінки такої краси. А тут вони всюди. У них прекрасні фігури, одяг, неймовірні підбори, вони такої довжини – я не уявляю, як вони на них ходять", - каже здивований англієць Стефен Орищук українським журналістам.

Копирайт изображения Unian
Image caption Директор Євро 2012 в Україні каже, що питання секс-туризму в УЄФА не обговорюється

Простий експеримент, доступний кожному туристу, демонструє, що реклама польських і українських дівчат в інтернеті - на перших місцях. Набравши у пошуковику Google слово "Ukraine", натрапляєте на рекламу "Single Ukranian Ladies", "Ukrainian Girls Looking" тощо. Схожа ситуація і зі словом "Poland" – рекламні оголошення про дівчат і польську їжу.

"Можливо, людина, яка зустріла кілька симпатичних українок чи польок, тепер думає – поїду на Євро-2012 і там буде повно таких гарних дівчат. Адже і українки, і польки відомі своєю красою", - каже Йоанна Гарньєр із жіночої правозахисної організації "Ла Страда" у Польщі.

Вона вважає, що зараз важко сказати, чи зросте попит на секс-туризм під час Євро-2012. Однак, на її думку, дуже ймовірно, що багато повій приїде працювати саме на чемпіонат.

"Раніше повії їздили на лицарські турніри. Зараз подібна ситуація – відомо, що на велику подію, особливо, де багато чоловіків, відразу приїжджають повії", - іронічно зауважує Йоанна Гарньєр.

Чиновники Євро-2012 не бачать проблем

Водночас, в УЄФА Бі-Бі-Сі сказали, що результати досліджень не виявили зростання попиту на сексуальні послуги під час Євро-2008 і чемпіонатів світу у 2006 і 2010 роках.

Нові опитування показали, що подібна тенденція має зберегтися і у 2012-му році. Але УЄФА все одно планує соціальні проекти перед чемпіонатом.

"Так, ми плануємо проекти, пов’язані з пропагуванням безпечного сексу. Ми співпрацюємо з різними неурядовими організаціями щодо соціальних проектів. Поки що деталі узгоджуються, тому я вам не можу сказати точно, як виглядатимуть ці акції, але проекти вже схвалені", - розповів в інтерв’ю українській службі Бі-Бі-Сі працівник прес-служби УЄФА Томас Джордано.

Однак чиновники оргкомітету з проведення Євро-2012 в Україні не схильні драматизувати ситуацію.

"Я, чесно кажучи, не бачу зв’язку між турніром, Україною і секс-туризмом", - каже директор Євро-2012 в Україні Маркіян Лубківський.

В інтерв’ю українській службі Бі-Бі-Сі він заявив, що сексуальний туризм в Україні не є предметом інтересу ані УЄФА, ані місцевих організаційних комітетів.

"Я розумію ваше питання. Воно, мабуть, становить певний соціальний інтерес. Але, з точки зору турніру, ми його ніколи не обговорювали і не аналізували. УЄФА ніколи цим не займалося. Ніколи", - сказав Маркіян Лубківський.

Дізнавшись про те, що у Польщі розмірковують над потребою закупівлі і безкоштовного поширення презервативів на час чемпіонату, пан Лубківський додав: "Якщо для поляків це найважливіше питання з точки зору підготовки євротурніру, то у нас є інші, важливіші питання".