Суд у Гаазі санкціонував арешт Каддафі

Луіс Морено-Окампо Копирайт изображения Reuters
Image caption Прокурор Луіс Морено-Окампо розповідає в ООН про злочини в Лівії

Міжнародний суд в Гаазі видав ордер на арешт лівійського лідера, полковника Муаммара Каддафі.

Прокурор Луіс Морено-Окампо, аргументуючи плани арешту членів керівництва Лівії, сказав, що у слідства є достатньо доказів того, що збройні сили Лівії на чолі з Каддафі винні в "систематичних і широкомасштабних нападах" на мирне населення.

Вважається, що тисячі лівійців були вбиті під час конфлікту.

Прокурор каже, що лівійський лідер і дехто з його прихильників, зокрема, син Каддафі Саіф аль-Іслам, а також голова розвідки Абдула Сануссі, причетні до злочинів проти людства. Мова йде про репресії проти учасників акцій протесту, які почалися у Лівії у лютому.

Суд у Гаазі також видав ордери на арешт сина Каддафі і голови розвідки.

На початку червня ООН звинуватила лівійські власті у воєнних злочинах і злочинах проти людства, заявивши, що експерти організації мають докази причетності керівництва країни до вбивств і тортур.

В ООН вважають, що багато злочинних наказів, результатом яких була смерть людей, віддавав особисто Муаммаром Каддафі.

Водночас уряд Лівії ще раніше заявляв, що робота Міжнародного суду в Гаазі викликає багато запитань, кажучи, що цей суд є "дітищем" ЄС, яке діє проти африканських політиків і лідерів.

Заступник міністра закордонних справ Лівії Халід Каім стверджував, що більшість країн Африки не визнає юрисдикції Гаазького суду.

Копирайт изображения reuter
Image caption Влада Лівії твердить, що полковник Каддафі не залишить країну

Тим часом екс-міністр закордонних справ Лівії і екс-посол цієї країни при ООН Абдулрахман Шалгам твердить, що "Муаммар Каддафі веде переговори з дружніми африканськими країнами, можливо, і з Білоруссю, аби знайти рішення, яке дозволило б йому уникнути Гаазького трибуналу і зберегти своє майно і статки".

В інтерв'ю італійській Corriera della Sera пан Шалгам сказав, що Каддафі полишить Лівію через 2-3 тижні. Ще у лютому екс-міністр, як пише видання, називав Каддафі "братом", але потім засудив його за вбивство співвітчизників.

Напередодні, однак, представник лівійської влади Муса Ібрагім сказав, що Каддафі ніколи не полишить країну і не буде жити у вигнанні.

Водночас екс-посол Шалгам, який знає лівійського лідера більше 40 років, дуже боїться того, що може статися перед відходом Каддафі від влади.

Відповідаючи на запитання, чи зможе Каддафі підпалити нафтові свердловини, як це свого часу зробив Саддам Хусейн перед тим, як полишити Кувейт, екс-міністр сказав, що не вірить у таку можливість, оскільки, за його словами, 40% свердловин контролюються повстанцями, а інші знаходяться у пустелі.

Новини на цю ж тему