Російського полковника визнали державним зрадником

Московський окружний військовий суд визнав полковника служби зовнішньої розвідки Росії Алєксандра Потєєва винним у державній зраді і дезертирстві.

Копирайт изображения AP
Image caption Полковника Алєксандра Потєєва звинувачують у тому, що він був подвійним агентом і викрив мережу російських шпигунів у США

Російські інформаційні агентства не повідомляють деталі вироку суду. Проте прокурори вимагали 25-річний термін ув'язнення для полковника. Однак навряд чи він проведе навіть день у в'язниці, бо переховується у Сполучених Штатах.

результаті дій Потєєва завдано значної шкоди безпеці Росії",- передає агенція "Інтерфакс" слова судді із закритого засідання.

Алєксандр Потєєв видав владі США мережу російських шпигунів, яких потім було видворено з країни.

Завданням цих десяти російських "сплячих" агентів було влаштуватися на роботу у державні органи і приватні фірми, які займаються розвитком технологій та володіють таємною інформацією.

Серед цих шпигунів була і 29-річна Анна Чепман. Після скандалу вона стала відомою особистістю і телеведучою у Росії. Тепер її можна часто зустріти на гламурних вечірках у Москві.

Аналітики кажуть, що викриття мережі російських шпигунів у США минулого літа завдало значної школи репутації російської зовнішньої розвідки, яка була гордістю Кремля ще з радянських часів.

"Їду назавжди"

Повідомляється, що Сполучені Штати надали шпигуну фальшиві документи, з якими він сів на потяг Москва-Мінськ. З Білорусі його ніби-то вивезли вже американські агенти.

За даними "Інтерфаксу", під час суду справжній власник документа заявив, що пана Потєєва ніколи в житті не бачив і свого паспорта не губив. Однак він здавав паспорт в посольство США для отримання візи.

Під час закритого засідання суддя повідомив, що перед втечею Алєксандр Потєєв відправив своїй дружині текстове повідомлення: "Мері, постарайся сприйняти це спокійно, я їду назавжди. Мені не хотілося, але довелося. Почну життя спочатку, дітям намагатимусь допомогти", - цитує слова судді "Інтерфакс".

Повідомляється, що до 2010 року Алєксандр Потєєв працював заступником голови департаменту США управління S. Це одне з головних розвідувальних управлінь, яке займається вербуванням, підготовкою і вкоріненням так званих "сплячих" або законспірованих агентів за кордоном, які видають себе за місцевих громадян.

Колишній шпигун, а нині прем'єр-міністр Росії Владімір Путін у грудні минулого року під час свого телевізійного виступу назвав подвійного агента Алєксандра Потєєва "свинею", який "тисячу разів пошкодує".

Російський президент Дмітрій Медвєдєв після виявлення шпигунів заявив, що цей інцидент не зіпсує відносин між Росією і США.