Влада незадоволена Конституцією

Президент Віктор Янукович заявив про потребу змінювати Конституцію. Подібні заяви лунають і від інших чільних політиків та високопосадовців.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Скільки ще змін чекає Конституцію України?

Президент у своєму привітанні з нагоди 15-ї річниці Конституції сказав про необхідність удосконалювати Основний закон, що був ухвалений у 1996 році і дія якого була відновлена рішенням Конституційного суду минулого року. Ця Конституція повернула президентові повноваження, що були чинними до 2005 року. У 1996-му вона стала компромісом, який було досягнуто між тодішнім президентом Леонідом Кучмою і Верховною Радою, що перебувала під загрозою розпуску.

"Ми розвиваємо і удосконалюємо Конституцію, щоб вона відповідала сучасним потребам суспільного розвитку та враховувала політичний досвід нашої держави. Саме тому я підтримав ідею створення Конституційної асамблеї", - заявив президент Янукович у привітанні.

Коли з'явиться Конституційна асамблея, яка розглядатиме чергові поправки до Конституції, невідомо. Поки що робоча група, очолювана колишнім президентом Леонідом Кравчуком, працює над концепцією формування і функціонування самої Асамблеї.

У той же час, Конституцію 1996 року, дія якої відновлена, критикують навіть ті, хто був автором документа. Зокрема, колишній голова парламенту Олександр Мороз заявив, що "має бути соромно усім тим, хто причетний до відновлення Конституції 1996 року".

"Я є співавтором цього документа, був співголовою Конституційної комісії і впевнений, що ніхто не буде сперечатися, що саме я забезпечив ухвалення Основного закону. Але цей документ передбачав баланс можливостей і повноважень влади. Однак управлінська практика, зокрема, Леоніда Кучми, показала необхідність внесення тих змін, які нам не вдалося внести у 1996 році. Повертатися до практики 1996-2004 років було не можна", - сказав Олександр Мороз в ефірі 5 телеканалу.

Голова Верховної Ради Володимир Литвин заявив, що не вважає головним перерозподіл повноважень влади.

В ефірі Національної телекомпанії він наголосив, що передусім має відбутися децентралізація влади і передача повноважень місцевим органам влади.

Image caption Віктор Янукович вступав на посаду президента за однією Конституцією, зараз працює за іншою

"Має бути, насамперед, підвищення ролі місцевого самоврядування, щоб ті, кого люди вибирають, несли відповідальність за стан справ на місцях, але водночас, щоб вони мали економічні і фінансові важелі", - сказав спікер парламенту.

Зараз невідомо, які саме зміни президент та його оточення хочуть бачити в оновленій Конституції. Однак у середовищі опозиції кажуть про високу імовірність того, що може йтися про запровадження норми, згідно з якою президент обиратиметься більшістю парламенту.

Зокрема, лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко вважає, що перший крок до цього буде зроблений на найближчих парламентських виборах восени 2012 року. Партія влади, вважає він, ставить за мету одержати мінімум 300 мандатів на виборах.

"Якщо вони одержать 300 голосів - змінять Конституцію, всенародних президентських виборів більше ніколи не буде. Вони переобиратимуть Януковича в парламенті одним помахом руки Чечетова", - сказав Анатолій Гриценко в інтерв'ю газеті "Антенна".

Перешкодою цьому, на думку депутата, можуть бути тільки спільні зусилля опозиції, здатної не допустити появи конституційної провладної більшості у Верховній Раді.