Білорусам вистачить свого світла

Компанія "Бєленерго" запевнила, що припинення енергопостачання з Росії не позначиться на житті мешканців Білорусі. Брак електроенергії планують компенсувати за рахунок власних генеруючих потужностей.

Image caption Російські електромагістралі

Водоночас міністр економіки Білорусі заявив про намір Мінська розквитатися з боргами за російську електроенергію.

Опівночі 29 червня російська корпорація "Інтер РАТ ЄЕС" призупинила експорт своєї електроенергії до Білорусі, влада якої не виплатила понад 21 мільйон доларів боргу за спожиту раніше продукцію.

Відключенню енергопостачання передувала низка попереджень з боку компанії-постачальника та скорочення удвічі обсягів поставок.

Оскільки частка російської електроенергії становить лише 12% у балансі добового споживання Білорусі, то фахівці не очікують, що це серйозно вплине на білоруську економіку. Оглядачі ж бачать за погрозами Москви політичний тиск, хоча офіційна причина - борги. Компанія-постачальник заявила, що так і не дочекалася чергового платежу з Білорусі, однак не виключила поновлення співпраці.

"Ми розраховуємо на конструктивний діалог, сподіваємося, що це тимчасові проблеми і розуміємо, що вони напряму не залежать від нашого партнера - "Бєленерго", - кажуть у "Інтер РАТ ЄЕС".

У вівторок віце-прем‘єр російського уряду Ігор Сєчин підтвердивши, що відключення ніяк не вплине не вплине на булоруських споживачів, заявив про відсутність політики у суперечці між російською енергетичною компанією та білоруською владою.

"Я хотів би підкреслити: у зв‘язку з діями "Інтер РАТ ЄЕС" з обмеження поставок електроенергії для білоруських споживачів - тут немає жодного політичного підґрунтя. Це пов‘язано з абсолютно ринковими процесами: електроенергія мусить бути оплачена", - сказав Сєчин.

Загальний борг Білорусі за електрику, накопичений упродовж березня-травня, становив близько 65 мільйонів доларів. Третину тієї суми Білорусь вже повернула. Ще стільки ж у Москві очікували до ранку 28 червня. Останню третину постачальники погодилися почекати до 5 липня. "Інтер РАТ ЄЕС" погодилася на це через кризу та гострий брак валюти у Білорусі.

Копирайт изображения energo.by
Image caption Відповідальна за борги - державна "Бєленерго"

Інформаційні агенції повідомляють, що компанія-боржник має достатньо білоруських рублів для погашення боргу, однак не може купити валюту на біржі.

Білорусь переживає валютно-фінансові труднощі вже третій місяць. У травні через брак валюти Мінськ перестав закуповувати українську електроенергію. Український постачальник "Укрінтеренерго", попри заборгованість, погодився не нараховувати відсотки на борги.

9 червня через невиплачений борг Москва скоротила удвічі енергопостачання Мінську. Однак після обіцянок білоруської влади погасити борги найближчим часом Москва поновила постачання.

Рішення про скорочення удвічі обсягів електроенергії до Білорусі російська компанія ухвалила у той час, коли білоруська влада намагалася впоратися із паливною кризою.

Коли на початку червня вчетверте від початку року у тій країні стрімко подорожчав бензин, там відбулися масові протести автомобілістів. 7 червня протестувальники на 2 години паралізували рух у центрі Мінська.