ЗМІ: Франція потай озброює повстанців у Лівії

Французька преса повідомляє про те, що Париж озброює лівійських повстанців, скидаючи їм зброю з повітря.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Преса пише, що Франція озброювала повстанців потай навіть від союзників

Про це у середу написала правоцентристська французька газета "Le Figaro", посилаючись на витоки інформації. У розпорядженні видання начебто опинилися документи, де згадуються лівійські міста, які підтримують французькі військові.

Видання припускає, що саме дії французької армії змінили хід боротьби на півдні від Тріполі, завдяки чому повстанці зараз успішно наступають.

"Le Figaro" пише, що на початку травня, побоюючись патової ситуації в Лівії, Франція вирішила скинути велику кількість зброї.

Як розповідає кореспондент Бі-Бі-Сі Крістіан Фрейзер, дотепер зброя повстанцям надходила переважно з Катару та ОАЕ: її повітрям перевозили до Бенгазі, а звідти – човном до Місрати.

Французьке видання пише, що ці дії Парижа не були узгоджені з союзниками, про них не повідомляли нікому, навіть британцям.

Високопосадовець на умовах анонімності сказав газеті, що "не було жодного іншого способу для просування вперед". Французи використовували для скидання зброї унікальну систему з парашутами.

"Le Figaro" також пише, що має секретну мапу, де згадані міста, зайняті повстанцями, в яких побудували інфраструктуру для прийняття літаків з Перської затоки, які доправляли французьку зброю ближче до лінії вогню.

Завдяки таємній діяльності Франції повстанці зуміли взяти під свій контроль значну територію від кордону Тунісу до підступів до Тріполі. Французи сподіваються, що коли повстанці наблизяться до Тріполі, в столиці опозиція підніметься на їхню підтримку.

Втім, наголошує кореспондент Бі-Бі-Сі, якщо ці повідомлення підтвердяться, то це викличе гостру критику Росії та Китаю, які вважають, що союзники вийшли за межі регламентованого резолюцією Ради Безпеки ООН № 1973.

У тій резолюції йдеться про запровадження над Лівією зони, вільної від польотів. Повітряну операцію у тій країні розпочали низка країн Заходу, але згодом керівництво перейшло до НАТО. Представники Альянсу захищають мирне населення від повітряних ударів сил Каддафі, але не проводять наземної операції.

Внутрішній збройний конфлікт в Лівії триває вже кілька місяців. Повстанці вимагають відходу від влади полковника Муаммара Каддафі. Втім, жодна зі сторін – ані повстанці, ані урядові сили – не має достатньо потуги, щоби перемогти.