Навіщо міністрам Twitter?

Російське міністерство закордонних справ відкрило свою сторінку на мікроблозі Twitter, причому на двох мовах: MID_RF російською та MFA_Russia англійською.

Копирайт изображения Twitter
Image caption Сервіс Twitter запустили у 2006, за даними станом на березень ним користувалися близько 200 мільйонів людей

В самому МЗС кажуть, що там представлятимуть інформацію про "зовнішню політику Росії, про її підходи до основних подій міжнародних відносин та анонси заходів за участю керівництва".

У відомстві обіцяють оперативно оновлювати сторінки та кажуть, що мікроблог стане в нагоді, якщо в якійсь країні, де перебувають росіяни, виникла надзвичайна ситуація. За словами представника зовнішньополітичного відомства Росії Алєксандра Лукашевича, на тій сторінці планують розміщати більше різноманітної інформації про найважливіші події на міжнародній арені.

За першу добу роботи на російськомовній сторінці МЗС у Twitter з’явилися близько 40 повідомлень або ж "твітів" та більше 1000 "послідовників", тобто тих, хто забажав, щоби на їхніх особистих сторінках з’являлися оновлення з міністерської сторінки.

Мода на Інтернет

Моду на посилену інтернет-активність серед російських чиновників запровадив президент країни Дмітрій Медвєдєв. Глава держави сам має 2 сторінки на Twitter. Одна з них, KremlinRussia, позиціонується як сторінка президента Росії, а друга, MedvedevRussia, як сторінка Дмітрія Медвєдєва. Якщо на першій сторінці про російського лідера говорять в третій особі, то друга - начебто ведеться від самого Дмітрія Медвєдєва.

Свою сторінку на Twitter має і Міністерство закордонних справ України: MFA_Ukraine. Перше повідомлення на ній з’явилося 24 грудня 2011 року. Станом на 30 червня там було 207 "твітів", тобто в середньому – більше, ніж одне повідомлення на день, та 141 послідовник. Для порівняння – у день відкриття у сторінки російського МЗС було вп’ятеро більше послідовників. А, наприклад, інформацію зі сторінки французького МЗС отримують майже 88 тисяч користувачів Twitter, з американського Державного департаменту – близько 110 тисяч.

Крім Twitter, українське МЗС має сторінку і на Facebook, теж створену торік у грудні. Її читають більше людей – понад 800. Втім, в МЗС Бі-Бі-Сі сказали, що не женуться за кількісними показниками, а натомість орієнтуються на певну аудиторію.

"Ми хочемо достукатися до людей, які є успішними молодими підприємцями, вченими, але, як правило, не читають стрічки інформаційних агенцій, не дивляться телебачення, і таким чином, єдиним способом комунікації з ними є соціальні мережі", - сказав керівник департаменту інформаційної політики відомства Олег Волошин.

Консультант з Інтернет-комунікацій Максим Саваневський в інтерв’ю Бі-Бі-Сі наголосив, що українські відомства використовують можливості Інтернету лише для одностороннього спілкування: щоби повідомити про свою діяльність.

"Використовують погано. Напевно, використовують не за призначенням. Тому мало людей підписані на їхні екаунти для того, щоб отримувати цю інформацію", - вважає експерт.

"Питання в тому, чи може міністерство не боятися продукувати інформацію в більш неформальному вигляді. Але найважливіше – реагувати на звернення людей", - каже консультант. Зараз на сторінці українського МЗС у Facebook домінують коментарі читачів і практично немає відповідей працівників відомства.

"Офіціозний" Twitter

В обговореннях в Інтернеті обидві сторінки МЗС України найчастіше критикують за "стандартно-офіціозний" стиль подачі інформації. Повідомлення, розміщені і в Twitter, і у Facebook міністерства закордонних справ не є створеними спеціально для соціальних мереж, а копіюють те, що розміщене на сайті відомства чи на сторінках інших медіа. Деякі з них написані практично "нечитабельною" бюрократичною мовою.

Втім, цей недолік визнають і в самому МЗС.

"Потрібні певні ментальні зрушення і деякі технологічні зміни, щоб адаптувати нашу інформаційну роботу до використання цих мереж. .... Звичайно, не всі далеко наші колеги чи там посли, наприклад, керівники міністерства, готові вести блоги чи там регулярно писати якісь окремі спеціалізовані під Twitter повідомлення, на Facebook та Twitter", - розповів Олег Волошин в інтерв’ю Бі-Бі-Сі.

Тоді як наприклад, на Twitter французького міністерства закордонних справ повідомлення мають більш неформальний характер. Наприклад, таке: "Вас завжди цікавило, хто представляє Вас у Брюсселі? Клікніть сюди, щоби дізнатися відповідь" або таке: "Не забудьте, що сьогодні ввечері пройде конференція Мануеля Кастельса".

Натомість повідомлення на Twitter Державного департаменту США більш формальні, але відомство не лише оперативно викладає там новини, але й улаштовує Twitter-конференції, під час яких кожен охочий може поставити запитання представнику Держдепу. Крім англійської, це можна зробити ще дев’ятьма мовами.

За словами Максима Саваневського, будь-якого співробітника міністерства можна навчити створювати контент для соціальних мереж під час 1-2-денного тренінгу.

Копирайт изображения AFP
Image caption Днями Twitter почав користуватися і Папа Римський

Українське МЗС так само як і російське розраховує, що сторінки в соціальних мережах можуть допомогти тим українцям, які опинилися закордоном в скрутній ситуації. Такі випадки, розказує Олег Волошин, вже були. Так, саме Facebook допоміг відомству зв’язатися з кількома українцями, які "застрягли" в охопленій громадянським конфліктом Лівії.

"Є важлива функція Facebook, яка на практиці допомагає. Це – зворотний зв’язок оперативний. Завдяки Facebook ми знайшли декілька людей в Лівії, наприклад, яких ми евакуювали", - сказав Олег Волошин. За його словами, інколи громадяни України закордоном потребують допомоги, але не мають доступу до телефонів, тоді в нагоді може стати, наприклад, Facebook.

Як захиститися в Інтернеті

У Росії новина про появу російського МЗС у Twitter викликала хвилю дискусій на тему безпечності і захищеності інтернету.

Так, днями Рунет сколихнула поява опитувальника, опублікованого начебто президентом Росії Дмітрієм Медвєдєвим на блозі blog_medvedev, де той нібито ставив питання про російського мільярдера Міхаїла Прохорова. Згодом у прес-службі російського Кремля спростували будь-який зв’язок між цим блогом та президентом Росії.

Натомість консультант з інтернет-комунікацій Максим Саваневський вважає, що подібних проблем дуже легко уникнути.

"Більшість соціальних мереж дають можливість позначати офіційні екаунти органів державної влади як такі, що пройшли відповідну перевірку. Завжди можна розміщувати інформацію з посиланням на офіційний сайт міністерства", - розповідає експерт. Крім того, каже він, на самому офіційному сайті варто вказати, в яких соціальних мережах представлене це відомство і які сторінки є правдивими.