У Чорнобилі будуть туалети, а не санаторії

Віктор Балога, міністр, якому підпорядковується зона довкола зруйнованого 25 років тому реактора на Чорнобильській атомній станції, упевнений, що до серпня та територія знову буде доступна для туристів.

Копирайт изображения AP
Image caption Чимало туристів вже бачили зблизька епіцентр атомної катастрофи минулого століття

Водночас він вважає, що для успішного залучення мандрівників у зону відчуження там бракує елементарного – туалетів і спеціальних інформаційних табличок.

Нещодавнє рішення прокуратури про призупинення туристичних візитів до зони відчуження Балога називає "непорозумінням".

"Їх зауваження ми взяли до уваги. Впевнений, ми знайдемо спільну мову найближчим часом", - заявив міністр 1 липня, не розкривши однак суті прокурорських претензій.

Протест на наказ

6-го червня Генпрокуратура призупинила поїздки до ЧАЕС, подавши до суду протест на наказ міністерства з надзвичайний ситуацій, яким затверджувався порядок відвідин зони відчуження довкола ЧАЕС. Той документ визначав маршрути для туристів, час їхнього перебування у зоні, зовнішній вигляд та правила поведінки під час екскурсії.

Судової відповіді на прокурорський протест ще немає, однак в МНС кажуть, що виконають рішення суду, яким би воно не було, хоча переконані у тому, що наказ є законним, оскільки він був зареєстрований у міністерстві юстиції та погоджений з низкою зацікавлених органів влади, включно з СБУ та міністерством охорони здоров‘я.

"В Чорнобильській зоні радіаційна обстановка стабільна, потужність експозиційної дози на поверхні ґрунту та вміст радіонуклідів у воді не перевищують нормативних значень", - запевняють у міністерстві.

Туроператори, які спеціалізуються на чорнобильському напрямку, намагаються говорити з потенційними туристами конкретніше:

"P.S. Рівень радіоактивного опромінення, який Ви можете отримати за час поїздки, приблизно рівний тому, що людина отримує при польоті на реактивному літаку і на кілька порядків менше, ніж при медичній рентгенографії", - пише одна із екскурсійних компаній на своєму сайті.

Втім, не виключено, що саме питання можливого впливу на здоров‘я відвідувачів зони відчуження стало причиною прокурорського звернення до суду.

Зона відчуження - не курорт

"ЧАЕС – не Лазурний берег і не Сардинія. Це зона відчуження, і не секрет, що вона небезпечна для здоров‘я. Тому ні про яке будівництво санаторіїв та готелів на цій території мови бути не може. Ми розробили спеціальний маршрут, по якому можна безпечно переміщатися, але у нас виникли непорозуміння з прокуратурою", - сказав міністр МНС Балога у п‘ятницю.

У міністерстві вважають, що завдяки ухваленню правил безпечного відвідування зони відчуження тільки напередодні 25-х роковин Чорнобильської катастрофи ті місця відвідали 304 іноземні делегації з 48 країн світу (близько 3000 осіб).

Image caption Одне з покинутих сіл неподалік ЧАЕС

Міністерство, очолене одним із колишніх політичних соратників попереднього президента України Віктором Балогою, офіційно взяло чорнобильський туризм під свою опіку наприкінці 2010 року.

Оголошення про це міністр зробив у Києві разом із адміністратором програм розвитку ООН Гелен Кларк, яка тоді ж таки сказала, що неофіційні тури до зони є незаконними та потенційно небезпечними.

Водночас пані Кларк заявила, що завісу над 30-кілометровою зоною можна і треба відкривати: "Це історія хоробрих людей, які ціною власного життя взяли контроль над ядерною небезпекою. Це історія родин, які залишили свої домівки. Це сумні сторінки життя України, але про них варто не лише розказувати світу, а й показувати, що тут сталося".

Чорнобиль - це гроші

Ймовірно, що однією з причин рішення уряду в особі МНС узяти чорнобильський туризм під свою опіку стало наближення ЄВРО-2012 та пов‘язаний із ним наплив туристів до України.

"Один із цікавих туристичних маршрутів, який може бути затребуваний, - це чорнобильська зона. Цей об‘єкт є унікальним у світі. Це, по суті, музей історії радянської епохи, трагедії, що сталася. Якщо правильно його просувати, то це дасть можливість багатьом побачити, як працювала радянська система і як сталася трагедія, що забрала багато життів і завдала значної шкоди навколишньому середовищу", - сказав наприкінці минулого року заступник голови Державної служби туризму та курортів України Дмитро Заруба, який вважає, що при правильній організації подорожей чорнобильська зона може приймати до 1 мільйона відвідувачів на рік. Саме у цій цифрі, помноженій на вартість туру, деякі оглядачі бачать фактичну причину раптового інтересу до чорнобильського туризму з боку однієї владної структури, а також причину прокурорської реакції на ту зацікавленість.

До того, як чорнобильські подорожі вирішило організовувати і впорядковувати міністерство з надзвичайних ситуацій, туристів уже понад 5 років возили до зони відчуження приватні фірми, яких нараховується близько 30. Одноденна екскурсія для громадянина України коштує до 1 тисячі гривень, для іноземця – до 150 доларів.