Польща перебирає головування в ЄС

Польща на півроку перебирає в Угорщини головування в Європейському Союзі.

Копирайт изображения AP
Image caption Польща розпочинає головування у часи, коли кілька країн Євросоюзу переживають значні економічні негаразди.

Оглядачі звертають увагу на те, що у цей період в країні пройдуть парламентські вибори, які стануть випробуванням для прем’єр-міністра країни Дональда Туска. Він сподівається, що головування в ЄС підвищить рейтинг його партії і вона здобуде більшу підтримку на виборах у жовтні.

Польща вперше головуватиме в ЄС відтоді, як приєдналася до об’єднання у 2004 році. Головування країн відбувається на ротаційній основі.

Серед пріоритетів Польщі – зміцнення відносин зі східними та південними сусідами, а також стимулювання економічного зростання.

Крім того, Варшава також раніше заявляла, що просуватиме подальше розширення Євросоюзу.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Варшаві Ендрю Істон каже, що Польща хоче постати регіональним лідером і просувати свої ініціативи, одна з яких – більше уваги до східних сусідів ЄС. Зокрема, у Варшаві сподіваються, що новим імпульсом може стати зустріч в рамках проекту "Східне партнерство", яка відбудеться у вересні.

Крім того, кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що Польща прагне завершити переговори про зону вільної торгівлі ЄС з Україною.

Іншим серйозним викликом для Польщі буде подолання нестабільності в зоні євро та запобігання дефолту Греції. Хоча сама Польща ще не запровадила євро, вона має потужні торгові зв’язки з країнами єврозони.

Розбіжності стосовно того, як краще подолати економічні проблеми всередині ЄС, як очікують, проявляться під час обговорення наступного бюджету Євросоюзу. Наприклад, Польща переконує, що більший бюджет сприятиме зростанню в ЄС, тоді як держави, які запровадили заходи суворої економії чи є ключовими донорами організації, наполягають на меншому бюджеті.

Польща з населенням у 38 мільйонів стала найбільшою з країн, які приєдналися до ЄС у 2004. Це четверта країна з комуністичного блоку, яка головує в ЄС після Словенії, Чехії та Угорщині.

Нещодавні опитування свідчать, що більше 80% поляків підтримують членство Польщі в ЄС.