Росія має до України військові претензії

Десантний корабель "Ітакі", побудований в Україні на замовлення Греції Копирайт изображения UNIAN
Image caption Побудований у Феодосії корабель класу "Зубр" - найбільший у світі

Представник російської державної компанії "Рособоронекспорт" звинуватив Україну в порушенні прав інтелектуальної власності на десантні кораблі на повітряній подушці, які Київ, буцімто, намагається продати Китаю.

Десантні кораблі класу "Зубр", розроблені за радянських часів, вважаються найбільшими у світі суднами на повітряній подушці.

Промовляючи під час виставки військової техніки в Санкт-Петербурзі, представник "Рособоронекспорту" Олег Азізов сказав, що Росія вважає інформацію про підписання контрактів між Україною і Китаєм про продаж кораблів класу "Зубр" порушенням прав інтелектуальної власності, позаяк росіяни вважають себе власниками цього проекту.

"Ми вважаємо, що це порушення прав інтелектуальної власності, "Рособоронекспорт" поінформував про це органи виконавчої влади Росії", - заявив пан Азізов у п’ятницю.

Експерт: заява Росії – тиск

Тим часом українська преса цитує військового експерта Сергія Згурця, який твердить, що суперечка довкола продажу Китаю малих десантних кораблів на повітряній подушці "Зубр" триває кілька років.

За його словами, спочатку росіяни хотіли продати Китаю кораблі, але їм "потрібна була допомога України", потім Китай звернувся до України і "сторони знайшли спільну мову, що наразі не сподобалось Росії".

Пан Згурець сказав в інтерв’ю "Тижню", що до сьогодні остаточно не визначено власника прав проекту 12322 "Зубр".

"Заяву Росії можна розцінювати, як природну реакцію на загострення конкурентної боротьби на міжнародному ринку озброєнь. Також, не виключено, що ця заява є одним з елементів тиску на Україну в контексті бажання Кремля залучити нашу країну до Митного союзу", - цитує пана Згурця "Тиждень".

Суперечливий "Зубр"

Кораблів класу "Зубр" у світі зараз приблизно десять. В НАТО їх називають Pomornik.

Експерти критикують корабель за те, що його складно ремонтувати, а також за дорогі деталі. Проблеми виникають і через суперечку між Україною і Росією за права на проект.

Україна і Росія мають по два кораблі класу "Зубр". Чотири "Зубри" має Греція. Один з них було побудовано у Феодосії, ще три - в Росії.

Малі десантні кораблі проекту 12322 "Зубр" було розроблено в Санкт-Петербурзі в першій половині 1980-х років. Проект розробило конструкторське бюро "Алмаз".

"Зубр" може бути озброєний двома артилерійськими установками і двома пусковими установками для ракет. Він може перевозити 3 танки або 10 бронетранспортерів плюс 140 десантників, або 8 бойових машин піхоти.

Згідно з контрактом 2009 року, який оцінюють у 350 млн доларів, на замовлення Китаю у Феодосії мають побудувати 2 десантні кораблі класу "Зубр". Ще два кораблі планувалося побудувати в Китаї за допомогою українських інженерів.

У кінці травня цього року в результаті аварії на суднобудівному заводі "Море" у Феодосії під час пересування корпусу першого "Зубра" загинуло двоє людей і одна людина була травмована.

Новини на цю ж тему