TIME: Чи звабить Європа Україну демократією?

Копирайт изображения AFP
Image caption Віктор Янукович в ПАРЄ відкинув усі звинувачення на свою адресу

Американський журнал "Тайм" аналізує справу Тимошенко і робить висновок, що Європа має тісніше співпрацювати з Україною, аби визволити її з "обіймів Кремля".

Автор статті Джемс Марсон пише, що суд над одним із провідних опозиціонерів Юлією Тимошенко - це "ще один знак, що Україна - колись провідна зірка демократичних змін в регіоні авторитарних режимів - втрачає свій блиск".

Справа Тимошенко

"Багато оглядачів в Україні та за кордоном вважають цю судову справу лише останнім у черзі кроків Януковича у викоріненні демократичних здобутків Помаранчевої революції".

"Журналісти нарікають на тиск, що посилюється; місцеві вибори у жовтні 2012 року, на яких переконливу перемогу здобула партія Януковича, скритикували США і ЄС; концентрація влади в руках президента шляхом суперечливих змін до Конституції; близько десятка колишніх посадовців уряду Тимошенко перебувають під слідством за звинуваченнями у зловживаннях, що змусило західні уряди висловити стурбованість, що усі ці справи політично вмотивовані", - пише Time.

Журнал нагадує, що у березні у телефонній розмові з Януковичем американський віце-президент Джо Байден "наголосив на важливості уникнення вибіркового переслідування опозиційних діячів".

"Велике питання для Заходу, особливо для Євросоюзу, як переконати українських лідерів, аби зупинити процес відкату назад".

Якщо не Європа, то тісні обійми Кремля

Копирайт изображения AFP
Image caption Через справу Тимошенко Україна дедалі більше турбує Захід

Видання змальовує процес зближення України з Росією, відколи до влади прийшов Віктор Янукович, і вважає, що зараз європейські політики опинилися перед вибором - поглиблювати чи ні співпрацю із лідером, який "кидає своїх політичних опонентів у в'язницю".

Нещодавно група провідних західних та українських науковців на сторінках газети "Kyiv Post" закликали ЄС бути суворішим із Україною, вважаючи, що "економічна інтеграція повинна брати до уваги відповідність стандартам демократії та дотримання законів Україною".

Інші натомість попереджають, що така стратегія може виявитися непродуктивною.

"Деякі експерти вважають, що глибша інтеграція із Україною дозволить Європі підштовхнути Україну до більших політичних змін, що не тільки допоможе поширити демократію та безпеку в країні розміром із Францію на східних кордонах Європи, але також покаже пост-радянським слов'янським націям - таким як Росія та Білорусь - що є альтернатива авторитарній моделі", - пише "Тайм", посилаючись на думку Аманди Пол, аналітика Європейського політичного центру у Брюсселі.

"Якщо ЄС зацікавлений у сучасній та демократичній Україні, він повинен проштовхувати інтеграцію. Відступ означатиме поразку європейської політики у регіоні", - каже Аманда Пол.

"Тайм" вважає, що подальша ізоляція Януковича штовхне його у "всеохопні обійми Кремля".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Рукостискання може перерости у "всеохопні обійми"

"Ми під жорстким тиском з боку Росії, але ми протистоїмо йому. Європейська інтеграція - наш пріоритет", - сказав журналу на правах анонімності представник українського Міністерства закордонних справ.

Насамкінець видання нагадує, що європейці дуже нервово ставляться до ідеї подальшого розширення ЄС, особливо після проблем, що виникли із Грецією. Втім, як виглядає, угода про зону вільної торгівлі з Україною буде скоро підписана.

"Аналітики вважають, що для того, аби Захід вдався до чогось більшого, ніж просто суворі словесні докори, Януковичу треба повестися із Тимошенко аж надто суворо", - пише журнал "Тайм".