Чому Україна і США не підписали меморандум

Копирайт изображения AFP

Заплановане на п'ятницю підписання меморандуму про взаєморозуміння між Україною та Сполученими Штатами Америки щодо співпраці в питаннях ядерної безпеки не відбулося.

Ця подія мала статися у Вільнюсі, куди вирушив міністр закордонних справ Костянтин Грищенко, аби підписати документ із держсекретарем США Гіларі Клінтон.

Але, як пише тижневик "Дзеркало тижня", попри готовність американської сторони, український урядовець прибув на зустріч без достатніх для підписання меморандуму повноважень.

Документ є міжурядовим, тож перед його підписанням кабінет міністрів мав ухвалити відповідне розпорядження. Але, як повідомляє видання, на своєму останньому засіданні 29 червня український уряд цього питання не розглядав.

30 червня президент Янукович, нібито, у відповідь на запит Костянтина Грищенка від 24 червня написав: "Відрядження узгоджене. Текст меморандуму узгодити з прем'єр-міністром України".

"В даний час Микола Азаров перебуває у відпустці, а виконувач його обов'язків перший віце-прем'єр Андрій Клюєв, судячи з усього, брати на себе відповідальність за важливе державне рішення не хоче", - пише "Дзеркало тижня".

Повідомлять також, ніби, існує висновок Служби безпеки України, який свідчить про протиріччя документу національним інтересам країни. Хоча, як зазначає видання, "на перший погляд, багато українських побажань у ньому враховані".

Клінтон згадала Білорусь, не Україну

Паралельно з цим в Україні обговорюють іншу історію, до якої причетна Гіларі Клінтон.

Копирайт изображения AP
Image caption Над Юлією Тимошенко наразі триває судовий процес

Як заявив речник МЗС Олег Волошин, держсекретар Сполучених Штатів не називала процес проти Юлії Тимошенко політично вмотивованим, як про це раніше написала, зокрема, Washington Post.

Олег Волошин наполягає, що у промові не було згадок ні про Тимошенко, ні про Україну взагалі.

"Було сказано про політично мотивований процес проти опозиційних політиків, але не було названо ані країни, ані ім'я конкретного політика", - запевняє Олег Волошин, який був присутній на міністерській конференції Спільноти демократій у Вільнюсі, де Гіларі Клінтон виголосила промову.

У доповіді пані Клінтон, оприлюдненій на сайті Держсекретаря США, Україна справді не згадується.

"Ми повинні запобігати згортанню демократії в наших країнах та регіонах. Ми не повинні мовчати, коли такі країни, як Білорусь, жорстоко утискають права своїх громадян, або коли ми бачимо представників опозиції, які переслідуються за політичними мотивами, або коли уряди відмовляють у реєстрації політичних партій".

Представники партії "Батьківщина", посилаючись на повідомлення Ассошійтед Прес, в якому було згадано ім'я Юлії Тимошенко, звинуватили МЗС в тому, що воно перекрутило слова Гіларі Клінтон.

"Також ми радимо МЗС почитати останнє інтерв'ю посла США в Україні Джона Теффта газеті "Київ Пост", в якому він також висловив свою стурбованість ознаками вибіркового правосуддя, що застосовується проти колишнього прем‘єр-міністра Юлії Тимошенко та інших членів її уряду", - ідеться у повідомленні на сайті "Батьківщини", очолюваної Юлією Тимошенко.

Раніше Державний департамент США висловлював занепокоєння з приводу політично-вмотивованих переслідувань опозиції в Україні.

Новини на цю ж тему