В Криму козаки побилися з міліцією через хрест

У суботу при в’їзді до курортного міста Феодосія сталася сутичка між представниками правих проросійських козачих організацій та міліцією.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Обидві сторони наводять різні дані про кількість учасників бійки та постраждалих

Міліціонери твердять, що бійку спровокували козаки, намагаючись повторно встановити поклінного хреста. Напередодні його демонтували за рішенням суду.

"Учасники акції … здійснили спробу подолати міліцейський ланцюг із застосуванням сили, через що виникло зіткнення, внаслідок якого 9 осіб (козаків) звернулися за медичною допомогою", - йдеться у заяві кримської міліції.

Козаки кажуть, що постраждали 15 їхніх прибічників, десятьох – затримали.

Як заявив отаман козаків Сергій Юрченко, у бійці взяли участь 600 міліціонерів та 300 козаків. Утім, за версією міліції, підкріпленою відеозаписом, з обох сторін було приблизно по 150 людей.

Отаман Юрченко також каже, що козаки отримали серйозні травми, аж до переламів рук, але міліція цю інформацію не підтверджує.

Козаки налаштовані рішуче

Незважаючи на сутичку, козаки змогли встановити хрест біля запланованого місця, але міліція демонтувала його, доки не буде офіційного дозволу на встановлення хреста.

"У ході переговорів була досягнута домовленість про те, що православний символ буде переміщений на територію однієї з найближчих церков, де зберігатиметься до врегулювання питання", - заявив начальник кримської міліції Сергій Рєзніков.

Мер Феодосії Олександр Бартенєв, який раніше закликав козаків демонтувати хреста, пообіцяв допомогти із отриманням дозволу.

Прем’єр-міністр Криму Василь Джарти сказав, що "самочинні та агресивні спроби незаконно встановлювати поклінні хрести – це політика, закамуфльована в релігію".

За його словами, в Криму немає жодних причин для міжнаціональних конфліктів і пообіцяв, що влада жорстко реагуватиме на спроби похитнути стабільність в регіоні.

Самі козаки погрожують зібрати тисячі прибічників та силою встановити хрест, якщо влада найближчим часом не владнає юридичні деталі.

Меджліс: це провокація

У Меджлісі кримськотатарського народу закликають владу не йти "на провокацію козаків" та не дозволяти встановлення хреста, оскільки там вважають, що це виллється у масову акцію зі спорудження православних символів у місцях загального користування.

"Це може призвести до міжконфесійного конфлікту. Нам треба буде готуватись до найгіршого сценарію", - сказав член Меджлісу Алі Хамзін.

Представники різних козачих організацій уже заявили про наміри встановити ще кілка хрестів.

Хрест біля Феодосії з'явився у травні без дозволу місцевої влади та незважаючи на протести мусульман–кримських татар. Вони не вперше протестують проти спорудження хрестів у місцях загального користування, твердячи, що віра не дозволяє їм ходити під символами інших релігій.

"У Криму немає розбіжностей між православними та мусульманами, однак завжди знаходяться гарячі голови, які прагнуть зруйнувати мирне співіснування конфесій на півострові", - заявили тоді представники кримського православного духовенства.

"Це чистої води провокація, щоб створити на території Криму нестабільну ситуацію", - сказав тоді прем’єр-міністр Криму Василь Джарти.

"Поклінні хрести" у Криму почали встановлювати ще наприкінці 90-х років минулого століття. Вони мали служити оберегами та встановлювались на узбіччях доріг.

У 2001 році в Криму заявили про намір встановити дві тисячі таких хрестів. Після численних акцій протесту мусульман кримська єпархія УПЦ МП та кримський муфтіат, координаційний орган мусульман, домовилися погоджувати такі питання на міжконфесійній раді.

Завдяки цим домовленостям градус конфліктності у Криму суттєво знизили, аж поки козаки, підтримувані проросійськими організаціями, не почали самовільно встановлювати поклінні хрести.

Цього річ у Сімферопольському районі в селах Родніковської сільради з’явилося одразу 4 хрести: 2 – на ділянках, де мають побудувати храми, а 2 – у місцях загального користування, у тому числі, біля водного джерела.