Спікер Держдуми Росії вручив українцям морські кортики

Росія і Україна зміцнюватимуть двосторонні флотські стосунки, - про це на святкуванні Дня флоту України заявили спікер українського парламенту Володимир Литвин та голова російської Державної Думи Борис Гризлов.

Image caption Україна та Росія дружитимуть флотами?

Промовляючи двома мовами, глава українського парламенту заявив, що тісне бойове братерство військових моряків України та Росії є запорукою безпеки, миру і передбачуваності не тільки у Чорноморському регіоні, а й у всьому світі.

"Пліч-о-пліч" навічно?

"Сьогоднішні лейтенанти – випускники Академії ВМС України будуть пліч-о-пліч служити зі своїми колегами з Чорноморського флоту Росії. Я переконаний, ви будете примножувати традиції братерства і спільно виконувати велику місію – забезпечувати мир та спокій на кордоні нашої рідної землі", - сказав Володимир Литвин новоспеченим лейтенантам.

Голова Держдуми Росії Борис Гризлов узяв участь у церемонії випуску молодих українських офіцерів та особисто вручив кільком лейтенантам морські кортики.

"Склалася добра традиція, коли Україна то Росія спільно святкують свої знаменні дати. Мені було дуже приємно обійти стрій кораблів, серед яких й російський корабель "Ямал". Було дуже приємно вручати кортики випускникам академії. Сьогодні ми були свідками того, як в єдиному строю йшли моряки України та Росії. Це якраз і підказує нам, у якому напрямку мають розвиватися наші відносини. В нас історично – єдина доля", - сказав Борис Гризлов.

Своєю чергою, промовляючи на урочистостях з нагоди Дня флоту України, командувач Чорноморського флоту Росії віце-адмирал Володимир Корольов висловив сподівання, що Севастополь "назавжди залишиться символом бойового співробітництва двох великих слов’янських народів та центром активної взаємодії ЧФ Росії та ВМС України".

Відокремлення свят – помилка?

Об’єднати свята цивільних та військових моряків в одне - День флоту України - вирішили ще за президентства Віктора Ющенка. Він також прагнув відокремити українське флотське свято від російського - Дня військово-морського флоту Росії, яке протягом десятиліть відзначають в останню неділю липня одночасно на чотирьох флотах Росії. Але з минулого року, коли були укладені Харківські угоди, з обох сторін дедалі частіше лунають заклики до "об’єднаного святкування".

На думку Володимира Литвина, відокремлення флотських свят – це зламана традиція.

"Свого часу не варто було ламати традицію: День флоту був День флоту. Так, через долю в нас – різні держави, у Севастополі базуються два флоти. Але нічого не було б поганого, якщо б святкували це свято разом. Якщо ж так сталось, зверніть увагу, сьогодні Борис В’ячеславович Гризлов та я разом репрезентуємо наші країни, наші парламенти та народи. Думаю, подібне представництво буде і на святкуванні Дня російського ВМФ у Севастополі", - наголосив голова Верховної Ради.

Скінчився бал. Загасли свічки…

Аналітики кажуть, що український флот перебуває у тривалому занепаді: радянські кораблі швидко старіють, штаби переповнені паперовою роботою та звітами до Генштабу.

Image caption Експерти кажуть, що українські ВМС деградують

І хоча у порівнянні з "кризовими" 2009 та 2010 роками, інтенсивність бойової підготовки у ВМС завдяки міжнародним заходам дещо збільшилась, кількість планів гуманітарної та базової підготовки таки переважає над кількістю практичної роботи безпосередньо у морі. На цьому тлі гуманітарна операція у Лівії, виходи кораблів у Середземне море та участь у маневрах – винятки з системи, яка, за оцінками флотських спеціалістів, у порівнянні з періодом 1999-2008 років, деградує.

Головний наслідок обіцяного керівництвом держави на початку нового століття та по факту затягнутого на довгі роки переозброєння корабельної техніки - відтік досвідчених флотських кадрів. За оцінками аналітиків, у період з 2005 по 2010 роки з флоту пішло до 80% з тих, хто пройшов радянську військову школу, ще хотів служити, але пішов через відсутність перспектив підвищення рівня соціального захисту моряків.

Попри пригнічені настрої на флоті, президент України Віктор Янукович у телезверненні до українських моряків пообіцяв, що "ВМС України отримують сучасні кораблі та озброєння".

"Ми підсилимо обороноздатність держави та забезпечимо військовим гідне життя", - пообіцяв президент напередодні Дня флоту України.