Офіційний Київ не коментує події у Білорусі

У той час, як США і країни Європи засуджують білоруську владу за тиск на опозицію і жорстоке придушення мирних демонстрації у Мінську та інших містах, офіційний Київ не оприлюднює свого ставлення до останніх подій у Білорусі.

Image caption Між Віктором Януковичем та Аляксандром Лукашенком прохолодна дружба

У минулі вихідні "мовчазні" протести опонентів президента Білорусі були придушені міліцією. Демонстрантів били, у тому числі журналістів, спецпідрозділи застосовували сьозогінний газ. Подробиці - тут.

Наступного дня після тих подій президент Аляксандр Лукашенка у промові з нагоди Дня незалежності провів паралелі між вторгненням нацистів і нинішнім рухом протесту проти його керівництва. Білоруський президент також сказав, що маніфестанти діють за планами, які написані у столицях "окремих країн".

Експерти звертають увагу на те, що від українських посадових осіб не чути заяв, які б свідчили про ставлення офіційного Києва до подій у Білорусі. Цього не сталося і після різких висловлювань керівника Білорусі на адресу президента України кілька місяців тому.

Чи не єдиним офіційним коментарем, що пролунав із Банкової, була заява радника президента і керівника управління адміністрації Януковича з міжнародних відносин Андрія Гончарука.

Під час телемосту між Києвом, Варшавою і Москвою, що був організований польським каналом Public Television News Channel, він заявив, що Україна виступає проти політики міжнародної ізоляції Білорусі.

Андрій Гончарук запевнив, що в Україні уважно стежать за ситуацією у Білорусі і що "Україна зацікавлена в економічній стабільності в цій країні, оскільки Білорусь є її важливим торгівельним партнером".

Цю заяву медіа розцінили і як позицію президента Віктора Януковича. Однак прикментно, що прес-служба президента у День незалежності Білорусі не повідомила нічого і не розмістила на офіційному сайті привітання Аляксандру Лукашенку із святом. Хоча низка інших вітань там є.

Українські телеканали активно висвітлюють події у Білорусі. Деякі журналісти, зокрема, телеканалу СТБ також зазнавали утисків. Відзнятий ними відеоматеріал у День незалежності 3 липня вилучили працівники КДБ Білорусі. Однак і на ці події поки що офіційний Київ не реагував.

Копирайт изображения reuters
Image caption Офіційний Київ висловлюється проти міжнародної ізоляції Білорусі, однак не говорить про придушення опозиції

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі міжнародний аналітик Олександр Палій сказав, що відмова президента Януковича і уряду загалом від публічних жорстких оцінок подій у Білорусі може означати не лише небажання Києва втратити одного із економічних партнерів. Експерт каже, що до деякої міри українська, як і білоруська влада, тисне на громадянське суспільство з тим, аби не допустити громадських протестів.

"Нинішня українська влада відчуває певну спорідненість з білоруською. І тому занадто критикувати Мінськ не вигідно. Тим більше, що Україна за всіма рейтингами опустилася від демократії ближче до Білорусі. У Києва немає тих позицій, з яких можна критикувати Лукашенка", - вважає Олександр Палій.

Водночас, керівник департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин сказав Бі-Бі-Сі, що зовнішньополітичне відомство неодноразово висловлювало застереження про те, що застосування сили проти мирних демонстрантів є дією, яка не відповідає принципам демократії.

Олег Волошин нагадав, що відповідна реакція Києва була на події 19 грудня 2010 року, коли у Білорусі відбулися президентські вибори.

"Ми зверталися до наших білоруських партнерів, кажучи, що без відновлення діалогу з громадянським суспільством і опозицією не можливе проведення діалогу з Євросоюзом. Україна зацікавлена у такій нормалізації", - сказав речник МЗС, додавши, що наявність конфронтації ускладнює ситуцію в регіоні.

Представник МЗС також твердить, що Україна постійно солідаризувалася з позицією Євросоюзу і що відмінність полягає лише у тому, що Київ виступає проти ізоляції Білорусі і хоче ділогу з білоруською владою.