НАТО та Росія не домовились про ПРО

Генеральний секретар НАТО Андерс фог Расмуссен після зустрічі у Сочі з російським міністром закордонних справ Сергєєм Лавровим повідомив, що переговори стосовно системи протиракетної оборони будуть продовжені через рік.

Копирайт изображения Getty
Image caption Міцні дипломатичні рукостискання, якими на зустрічі у Сочі обмінялися пани Лавров і Расмуссен, не гарантували швидкого прогресу в переговорах

Пан Расмуссен заявив: "Стосовно ПРО, то ми починаємо дивитися на речі однаково. Маю надію, що всі ми зустрінемося менше ніж через рік на саміті НАТО у Чикаго і зможемо домовитися".

В свою чергу, пан Лавров зазначив, що переговори йдуть "не так легко і швидко, як на те багато хто сподівався після Лісабонського саміту".

Переговори у Сочі відбувалися в понеділок.

У 2010 році в Португалії була досягнута домовленість, відповідно до якої Росія та альянс вивчатимуть можливості створення європейської системи протиракетної оборони.

Однак переговори між НАТО та Росією зайшли у глухий кут, заявив через декілька місяців постійний представник Росії при НАТО Дмітрій Рогозін.

НАТО наполягає, що нова система ПРО не загрожуватиме безпеці Росії. Москва ж вважає появу в Європі нових протиракетних систем порушенням стратегічного балансу.

У червні Росія висловила невдоволення з приводу заходу у Чорне море американського крейсера "Монтерей", оснащеного протиракетною системою AEGIS. Американський бойовий корабель брав участь у планових спільних американо-українських навчаннях "Сі Бриз".

Український президент Віктор Янукович заявив після цього у Страсбурзі, що Україна не братиме участі у створенні системи ПРО.

Копирайт изображения AP
Image caption Американський крейсер на спільних навчаннях викликав невдоволення МЗС Росії

Раніше українська сторона демонструвала готовність долучитися до будівництва системи ПРО, якщо США та Росія дійдуть згоди у цьому питанні. Однак роль України в такій співпраці, як зазначали експерти, залишалась не зрозумілою.

Зокрема, аналітики згадували про те, що в Україні є дві станції попередження – в Мукачевому та Севастополі. Хоча побудовані об'єкти були для забезпечення протиракетної оборони колишнього Радянського Союзу, експерти обговорювали можливість використання станцій для потреб нової системи ПРО у Європі.

Обидві станції в своїх інтересах тривалий час використовувала Росія, але пізніше заявила про припинення фінансування.