Акції європейських банків впали через Португалію

Акції європейських банків різко впали в ціні після того, як впливова рейтингова агенція Moody's понизила рівень державних боргових зобов’язань Португалії з рівня Ваа1 до Ba2 або до, як його інколи називають, "сміттєвого" рівня.

Копирайт изображения Reuters
Image caption В агенції не вірять, що португальський ряд зможе скоротити бюджетний дефіцит до того рівня, як цього вимагають ЄС та МВФ

Найбільше постраждали португальські банки: їхні акції втратили в ціні до 5%.

Аналітики агенції знизили рейтинг Португалії, бо припускають, що вона може не зуміти скоротити дефіцит бюджету, як цього вимагають Європейський Союз та Міжнародний валютний фонд, та потребуватиме другої позики.

Натомість, міністр фінансів Португалії звертає увагу на те, що зниження рейтингу не враховує широку підтримку заходів економії всередині країни. Урядовець також сказав, що програма економічних заходів, оголошена минулого тижня, є "єдиним способом змінити курс та повернути віру" в Португалію.

Нині тривають дискусії про те, що банки, які позичали гроші Греції, будуть змушені довше чекати їхнього повернення. Якщо таке рішення ухвалять, вважають в Moody's, Португалії буде ще важче брати позики у комерційних банків.

Дві інші впливові міжнародні рейтингові агенції все ще тримають Португалію на більш сприятливому рівні.

"Звичайно, пониження Португалії є негативним, тому що пониження поширюються від найслабших до слабких, і весь ринок нині розмірковує – якщо понизили Португалію, чи стане Іспанія наступною?", - сказав Кері Ліхі, економіст з нью-йоркської компанії “Decision Economics”.

Крім того, як припускають, допомога може знадобитися Італії.

Востаннє агенція Moody's знижувала рейтинг Португалії у квітні перед тим, як країна отримала позику від ЄС та МВФ. Гроші надали у травні, коли Лісабон вже не міг самостійно дати раду своїм боргам.

Португалія стала третьою країною ЄС, які надали допомогу, після Греції та Ірландії.

Лісабон отримує гроші за 3-річною програмою, загальна сума позики – 112 мільярдів доларів.

Оглядачі кажуть, що проблеми в Португалії розпочалися через те, що низьке зростання економіки не могло забезпечити значні державні витрати.

Феліпе Гарсіа, голова "Informacao de Mercados Financeiros consultants" у Порто, називає крок Moody's невеликим перебільшенням та припускає, що це посилить занепокоєння ситуацією в Португалії.

За його словами аналітики агенції не беруть до уваги рішуче прагнення Європейського Союзу уникнути дефолту в країнах-членах єврозони. Феліпе Гарсіа вважає, що аналітики не вірять у політичну волю ЄС або ж недооцінюють ту організацію.