Єврокомісія критикує рейтингові агенції

Європейська Комісія різко скритикувала міжнародні кредитні рейтингові агенції після того, як агенція Moody's понизила рейтинг Португалії.

Копирайт изображения AP
Image caption Речник Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу поставив під питання об'єктивність рейтингових агенцій

Комісія заявила, що вибір часу пониження "сумнівний" і викликає питання про "доцільність поведінки" агенцій в цілому.

Речник Єврокомісії Амадеу Алтафай сказав, що рішення агенції Moody's щодо Португалії ґрунтується на "абсолютно гіпотетичних сценаріях", які далекі від реалізації.

Президент Комісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що вчинок Moody's додав "ще один спекулятивний момент до ситуації".

Він також назвав дивним те, що жодна з тих рейтингових агенцій не розташована у Європі.

Раніше міністр закордонних справ Греції Ставрос Ламбрідініс заявив, що дії агенцій під час боргової кризи були "божевільними".

Акції європейських банків різко впали в ціні після того, як Moody's понизила рівень державних боргових зобов’язань Португалії з рівня Ваа1 до Ba2 або до, як його інколи називають, "сміттєвого" рівня.

Найбільше постраждали португальські банки: їхні акції втратили в ціні до 5%.

Аналітики агенції знизили рейтинг Португалії, бо припускають, що вона може не зуміти скоротити дефіцит бюджету, як цього вимагають Європейський Союз та Міжнародний валютний фонд і потребуватиме другої позики.

Останнім часом рейтингові агенції багато разів знижували рейтинги Греції та Португалії.

До головних з них належать Standard & Poor's, Moody's Investors Service та Fitch.

Греція та Португалія, разом з Ірландією, - країни єврозони, фінансові системи яких слабкі настільки, що вони отримали допомогу від ЄС і МВФ.

Греція наразі веде перемовини щодо виділення другої позики. Рейтингові агенції уважно спостерігають за цим, оскільки комерційні позичальники обмірковують питання, яким чином вони можуть долучитися до виділення грошей.

Пізніше в середу представники єпропейських кредиторів обговорять питання щодо умов погашення Грецією кредиту, які б задовольнили обидві сторони.