Непопулярний мільйонер став президентом Латвії

У п’ятницю в Латвії відбулася інавгурація нового президента Андріса Берзіньша, політика та успішного бізнесмена.

Копирайт изображения AP
Image caption Новий президент Латвії не користується особливою підтримкою населення

Після того, як у червні його обрали главою країни в парламенті, мешканці Латвії влаштували протест.

Пан Берзіньш є не дуже популярним, оскільки, як кажуть оглядачі, латвійці втомилися від багатіїв, які контролюють парламент. Багато з них упевнені, що обрання Андріса Берзіньша є свідченням того, що корупційні бізнесмени мають занадто великий вплив у парламенті.

Як передає кореспондент Бі-Бі-Сі Демієн Макгіннес з Риги, до минулого місяця зовсім небагато латвійців чули про "акулу бізнесу" Андріса Берзіньша.

Його обрання, каже кореспондент, може стати останньою краплею для тих, хто незадоволений тим, що купка багатіїв отримали політичну владу.

Вієстурс Дулє, активіст антикорупційної кампанії, каже, що вплив олігархів поширюється на всі сфери суспільства у Латвії.

"Ця корупція є також і в медіа: свого роду самоцензура щодо того, що можна писати, а що – ні. ЗМІ належать тим, хто має інтереси і в бізнесі, і в політиці", - каже він.

Чи будуть дочасні вибори у вересні?

Латвійці зможуть висловити своє незадоволення політиками цього місяця, коли в країні проведуть референдум з запитанням, чи хочуть люди розпуску парламенту. Експерти переконані, що виборці скажуть "так". Це призведе до дочасних виборів у вересні, менш ніж через рік після того, як було обрано новий уряд.

Кореспондент Бі-Бі-Сі називає це "політичною кризою", але зазначає, що чимало латвійців розглядають це як можливість позбутися корумпованих можновладців, які контролюють бізнес, ЗМІ та політику.

Повноваження попереднього президента Латвії Валдіса Затлерса офіційно завершилися опівночі. Він пообіцяв, що продовжить свою політичну кар’єру, але не підтвердив чутки про намір створити власну політичну партію.

І хоча пан Затлерс не зміг здобути підтримку парламенту, щоби залишитися на посаді президента на другий термін, рівень його підтримки серед населення достатньо високий. Так, після оголошення референдуму щодо розпуску парламенту, рівень схвалення його дій латвійцями досяг 79%.