Міносвіти скорочує держзамовлення непокірним вишам?

Копирайт изображения unian
Image caption Києво-Могилянська академія

Міністерство освіти, науки, молоді та спорту ухвалило рішення про скорочення державного замовлення Києво-Могилянській академії та Львівському національному університету імені Франка, що призведе до зменшення кількості бюджетних місць для студентів та скорочення викладацького складу вишів.

Математики замість юристів

За деякими спеціальностями в обох вишах скоротили половину замовлення.

Міністр Дмитро Табачник вважає скорочення виправданими. За його словами, нині існує необхідність підтримки математично-природничих спеціальностей.

"В цьому році вперше ми не скоротили державне замовлення на жоден із напрямків інженерної, математичної та хімічної підготовки", - заявив міністр освіти, додавши, що зараз на ринку праці є надлишок економістів та юристів, яких готує понад 150 українських вузів, хоча до 1992 року юристів готували всього у п’ятьох українських вишах.

Але у Львівському Національному університеті скортили не лише економічні і правові спеціальності, але й ті, замовлення яких міністр називає пріритетними. Як пише громадська організація "Свідомо", це хімія, біологія, геологія, географія, комп’ютерні науки. Бюджетні місця факультету природничих і комп’ютерних наук, історії "зрізали" на третину, культурологів і книгознавців - на половину, як і юристів та економістів, а хореографів прибрали взагалі.

В університеті кажуть, що через це доведеться скорочувати кількість викладачів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сергій Квіт, президент Могилянської академії

У свою чергу, для Києво-Могилянської академії скоротили бюджетне фінансування магістерських програм із кількох напрямків. Президент вишу Сергій Квіт сказав у коментарі Радіо "Свобода", що про скорочення довідався у п’ятницю, коли вже закінчився прийом документів на магістерські програми:

"Пояснень логічних цьому немає, тому що ми маємо ліцензію. Приміром, наша магістерська програма журналістики є особливою, вона показала себе дуже успішно. Сто відсотків наших випускників працюють в масових комунікаціях. Така політика не має пояснень і виправдань", - заявив керівник НаУКМА.

Поки в академії все ж чекають на пояснення, міністерство освіти поширило заяву стосовно Львівського Національного університету. В ній стверджують, що обсяг державного замовлення для цього вузу скоротили лише на 15,3 відсотка.

"У той же час, для Львівського національного університету імені Івана Франка збільшено обсяг прийому на напрям мікро - та наноелектроніка, надано державні місця на нові напрями, такі як астрономія та статистика", - сказано в повідомленні прес-служби МОНмолодьспорту.

Загалом, в 2011 році державне замовлення в українських вищих навчальних закладах скорочують на понад 40 відсотків. Міністр Табачник пояснює це тим, що цього року школи закінчили менше 200 тисяч учнів проти минулорічних 340 тисяч.

Офіційного скорочення бюджетних місць для кожного університету міністерство не оприлюднювало - їх видають на запити ВНЗ.

Старі вороги

Водночас, експерти пов'язують таку ситуацію зі зведенням рахунків із керівниками Львівського Національного університету та Києво-Могилянської академії. "Українська правда" цитує колишнього заступника міністра освіти та науки Максима Стріху, який вважає, що Дмитро Табачник використовує державне замовлення для помсти противникам:

Image caption Студенти ЛНУ та НаУКМА часто протестували проти новацій Дмитра Табачника

"Безумовно, з державним замовленням треба було б розібратися. І безумовно, десь воно було дуже завищене, а десь дуже занижене. Але те, що робить міністерство, воно вкладається лише в одну систему. Це боротьба з тими, хто дозволяє собі якусь опозиційну думку, і заохочення тих, кого треба заохотити", - заявив Максим Стріха.

Ректор львівського університету імені Франка Іван Вакарчук - попередник Дмитра Табачника на посаді міністра освіти. Між ними існують давні професійні протиріччя. Прийшовши в міністерство, пан Табачник скасував багато нововведень свого попередника, в тому числі зарахування абітурієнтів виключно на основі результатів зовнішнього незалежного оцінювання. Студенти ЛНУ неодноразово влаштовували публічні протести проти політики Дмитра Табачника.

Ректор Могилянки Сергій Квіт також публічно виступав проти Дмитра Табачника та відстоював систему освіти, закладену в основу Києво-Могилянської академії. Він критикував підготовлений міністерством законопроект "Про вищу освіту", який серед іншого, як вважали фахівці, може позбавити Могилянку статусу університету, перетворивши його на коледж.

Втім, Дмитро Табачник вже спростував ту інформацію.

Експерти зазначають, що цього року держзамовлення скоротили і для інших вишів, керівництво яких у не найкращих стосунках із нинішнім міністерством - Київської Політехніки та Острозької академії.