Лідерів єврозони турбує Італія

Герман ван Ромпей і Сільвіо Берлусконі Копирайт изображения Reuters
Image caption Герман ван Ромпей і Сільвіо Берлусконі

Керівники ЄС у понеділок проводять нараду, під час якої обговорюються проблеми боргів країн єврозони.

Зустріч була ініційована у вихідні головою Ради ЄС Германом ван Ромпеєм. Хоча його прес-секретар і підкреслює, що цю зустріч не можна назвати такою, що пов'язана з кризою.

За деякою інформацією, безпосереднім приводом для переговорів стали побоювання, що Італія зіштовхнеться з труднощами стосовно обслуговування свого державного боргу, як це трапилося з Грецією, Ірландією і Португалією. Дохідність італійських облігацій наблизилася до рівня, при якому Риму буде складно платити по них.

В п'ятницю дохідність облігацій зросла до найвищого рівня з моменту запровадження євро.

Нинішня ставка в 5,28 відсотка, як кажуть аналітики, близька до критичної. Якщо вона продовжуватиме зростати, Італії стане важко обслуговувати свої боргові зобов'язання.

В п'ятницю акції найбільшого італійського банку Unickredit Spa впали на 7,9 відсотки внаслідок великого обсягу його вкладів в італійські держпапери, а головний фондовий індекс знизився на 3,5 відсотки.

Деякі інші країни ЄС теж перед фінансовими труднощами

У понеділок також відбудеться нарада 17 міністрів фінансів країн єврозони, на якій обговорюватимуться параметри другого надзвичайного кредиту для Греції.

Перший пакет допомоги цій країні на загальну суму в 110 мільярдів євро був виділений минулого року, але його виявилося не достатньо для того, аби знизити загрозу дефолту Греції.

Напередодні агенція Moody’s знизила кредитний рейтинг державних боргових зобов'язань Португалії до високоризикованого рівня, заявивши, що країні може знадобитися другий пакет фінансової допомоги Євросоюзу і МВФ.

В нинішній зустрічі у Брюсселі мають взяти участь президент Європейського Центробанку Жан-Клод Тріше, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу і єврокомісар із справ економіки Оллі Рен.