Крим винайшов власний ''all inclusive''

Крим, попри дорожнечу та низький сервіс, зустрів двохмільйонного туриста у цьому сезоні. Всього ж цьогоріч на півострові планують прийняти не менше 6 мільйонів відпочивальників.

Image caption Експерти кажуть, що Криму треба змінювати якість послуг, інакше - туди перестануть їздити туристи

Втім, прогнози експертів туристичного бізнесу невтішні: якщо півострів не змінюватиметься на краще, то вже за кілька років втратить найвідданіших шанувальників.

Місцева влада каже, що постійно шукає способи поліпшити відпочинок у Криму. Зокрема, вчить персонал ввічливості, бореться зі здирництвом на комунальних пляжах і продовжує туристичний сезон, що має зробити відпочинок дешевшим.

"Аll inclusive" по-кримськи

Ще одне ноу-хау кримської влади – спроба запровадити в санаторіях та готелях популярну у світі систему "all inclusive", тобто, "все включене".

Однак, як розповів Бі-Бі-Сі заступник міністра курортів та туризму автономії Олександр Лієв, кримський "all inclusive" відрізнятиметься від турецького чи, наприклад, єгипетського, який дозволяє необмежено вживати страви та напої, зокрема і алкогольні.

Філософія кримського "all inclusive", за словами заступника міністра, полягатиме в помірному вживанні здорової їжі з місцевих екологічних продуктів. У такий спосіб, каже чиновник, Крим прагне повернути собі звання міжнародної здравниці, втрачене за роки незалежності України.

"Ми хочемо максимально абстрагуватися від того розуміння "all inclusive", яке є сьогодні у росіян та українців, і яке пов’язано, вибачте, з переїданням. Це зовсім не курорт, коли після 10 днів відпочинку треба лікувати печінку та шлунок. Ми бажаємо, щоб наш турист їв якісні кримські продукти", - каже Олександр Лієв. Він наголошує також, що нині туристів годують переважно привезеними звідкись продуктами. Навіть вина, за його словами, не завжди кримські.

Щоби заохотити санаторії та бази відпочинку купувати місцеві продукти, міністерство курортів пропонує їм прямі угоди з регіональними виробниками та постачальниками харчів, а також рекламну підтримку.

У кого вистачає грошей на відпочинок у Криму?

У відомстві переконують, що нова послуга не зробить відпочинок дорожчим.

Заступник міністра курортів та туризму автономії Олександр Лієв каже, що розмови про дорожнечу кримської відпустки перебільшені.

За його словами, 12-денна путівка у "стандартний санаторій" з 4-разовим харчуванням обійдеться приблизно в 400 доларів разом із процедурами. Щоправда, каже він, це у міжсезоння, а влітку заступник міністра не радить лікуватися у санаторіях через медичні протипоказання.

Критики відзначають, що запропонований місцевою владою варіант "все включене" більше схожий на вдосконалене комплексне харчування без широкого вибору.

Втім, поки що кримські бази не поспішають запроваджувати запропоновану місцевою владою програму харчування. Тоді як майже п’ять десятків готелів та санаторіїв півострова вже пропонують традиційний "all inclusive", який коштує від 250 доларів за добу, що вдвічі, а подекуди і втричі дорожче, ніж за кордоном.

Ті ціни зависокі навіть для кримських можновладців. Днями віце-спікер парламенту автономії Григорій Йоффе в інтерв’ю одному з місцевих видань заявив, що цього року полетить у відпустку в Туреччину, оскільки фінансово не може собі дозволити відпочивати в Криму.

"Збираюсь у відпустку у вересні. В Туреччину поїду. Причому вже втретє. Адже у Криму дуже дорого, і я, не скаржачись, у принципі, на бідність, все ж не можу собі дозволити таке марнотратство", - сказав пан Йоффе.