Від Януковича чекають вето на пенсійний закон

Національний форум профспілок вимагає, аби президент України наклав вето на нещодавно ухвалений закон про пенсійну реформу.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Пенсійна реформа - не перший закон, ухвалений у напівпорожній залі

Автори звернення до президента вважають, що пенсійна реформа у щойно ухваленій редакції "прямо порушує Конституцію, зокрема, статтю 22, яка забороняє звуження змісту й обсягу існуючих прав і свобод при ухваленні нових законів або внесенні змін до діючих законів".

За висновками НФПУ, те звуження прав стосується понад 14 мільйонів працівників, які регулярно платять внески до Пенсійного та інших фондів, а також ще 5 мільйонів, які платять ті внески час від часу.

"Таким чином, пенсійна реформа прямо порушує права понад 20 млн. громадян України", - сказано у заяві Національного форуму профспілок.

Автори звернення до Віктора Януковича вважають несправедливим, що "14 тисяч vip-пенсіонерів і надалі отримуватимуть високі незароблені пенсії, які платитимуться за рахунок не ними зроблених пенсійних внесків".

Проти окремих положень пенсійної реформи, зокрема, проти підвищення пенсійного віку, висловлювалися задовго до ухвалення закону й представники найчисельнішої - так званої офіційної профспілки - Федерації профспілок України. Однак свої претензії вона адресувала не урядові, сформованому командою президента Януковича, а Міжнародному валютному фонду за те, що пенсійна реформа проводиться за його наполяганням в обмін на кредити.

Однак реакції профспілки, яку очолює чільний представник Партії регіонів Василь Хара, на сам закон, ухвалений парламентською більшістю під проводом тієї ж партії, ще не було.

Влада: ухвалили "м'яку" реформу

Ідеолог пенсійної реформи, віце-прем'єр-міністр з питань соціальної політики та праці Сергій Тігіпко вже після ухвалення закону, який викликав чимало критики, запевнив, що прийнятий документ набагато м'якший, аніж запропонований раніше варіант.

"Не буде підвищення віку для жінок, які виховали п'ятьох дітей, не буде підвищення пенсійного віку для жінок, які виховали дитину-інваліда, для воїнів-інтернаціоналістів. Тобто проект став більш м'яким, але найголовніше - зберіг свою цілісність. Пенсії будемо тільки збільшувати - жодних розмов про обмеження пенсій або непідвищення, не індексації не йде", - сказав Тігіпко.

Гідними компенсаторами за підвищення віку для жінок урядовець називає добавки до пенсій для тих, хто працюватиме довше, ніж до 55 років.

"Кожна жінка, яка пропрацює довше, ніж до 55 років, отримає за 6 місяців 2,5% до призначеної пенсії. Якщо це буде рік - буде 5%. І так далі. До 25% до призначеної пенсії, якщо перевищення складе 5 років", - сказав Тігіпко.

Попри запевнення урядовців у необхідності реформування пенсійної системи, ухвалені в межах тієї реформи заходи багато хто в Україні називає непопулярними і вважає, що вони можуть стати причиною для нових протестних акцій проти дій команди президента Януковича.

Закон про пенсійну реформу депутати ухвалили 8 червня вночі власне у переддень парламентських канікул. Він набуде чинності після того, як його підпише президент.

Президентського підпису під законом чекають і найбільші його противники, оскільки, згідно з українським законодавством, саме після того вони отримають можливість оскаржувати закон у Конституційному суді.

Опозиційні політичні сили планують звернутися до Конституційного суду через те, що пенсійна реформа ухвалювалася за фізичної відсутності у залі багатьох депутатів, чиї картки "голосували" за той закон.

Новини на цю ж тему