У Німеччині обурені присудженням Путіну премії

У Німеччині розгорається скандал у зв'язку з присудженням премії "Квадрига" російському прем'єр-міністру Владіміру Путіну. Та премія заснована у 2003 році, і вручають її видатним діячам політики, економіки та культури.

Копирайт изображения AFP
Image caption Владіміру Путіну вручили премію за особливий внесок у німецько-російські стосунки

Рішення німецького журі нагородити Путіна, про яке стало відомо на вихідних, для багатьох стало несподіванкою.

Тепер низка провідних німецьких політиків сперечаються: чи достойний такої високої нагороди лідер країни, який, як упевнені правозахники, особисто відповідальний за утиски громадянських прав та свобод в Росії?

"Не думаю, що це гарна ідея", - заявив в інтерв'ю газеті Neue Osnabrücker Zeitung голова зовнішньополітичного комітету Бундестагу, голова правлячої партії християнських демократів Рупрехт Поленц.

"Заради сміху варто було запропонувати виступити із вдячною промовою на церемонії нагородження Путіна колишньому канцлеру Німеччини Герхарду Шредеру, який називав його "бездоганним демократом", - сказав депутат.

Колишній канцлер Німеччини підтримує тісні зв'язки з російським прем'єром. Після того, як він залишив свою посаду, він увійшов до ради директорів компанії Nord Stream (Північний потік), яка, як очікують, стане головним постачальником російського газу в Німеччину.

Путін і премія - це "знущання"

Депутат Європарламенту від Партії зелених Вернер Шульц назвав рішення засновників премії "знущанням, політичним прорахунком і ляпасом лауреатам минулих років".

"Цинічним вчинком" назвав рішення журі і уповноважений уряду ФРН з прав людини Маркус Ленінг.

Ще раніше на знак протесту проти присудження премії російському прем'єру вийшов із наглядової ради "Квадриги" Джем Оздемір - єдиний серед членів журі, який не проголосував за Путіна.

Однак наглядова рада премії на спеціальному засіданні підтвердила своє рішення нагородити Владіміра Путіна "за особливі заслуги в наданні німецько-російським відносинам стабільності та надійності".

Журі заявило, що "всередині своєї країни Путін продовжує забезпечувати стабільність шляхом використання таких важелів, як добробут, економіка та самосвідомість".

Церемонія нагородження премією "Квадрига", за традицією, проводиться 3 жовтня в Берліні - в День німецької єдності.

У минулому лауреатами цієї премії були екс-канцлери Німеччини Гельмут Коль та Герхард Шредер, екс-президенти СРСР Міхаіл Горбачов та Чехословаччини Вацлав Гавел, голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу.

"Квадрига" заснована 8 років тому. Її вручають щороку 3 жовтня у День німецької єдності. Цією нагородою вшановують знаних людей за новаторський дух у політичній, економічній та культурній діяльності на благо суспільства.