Кожен другий чоловік в Україні може захворіти на рак

Днями британська доброчинна організація Macmillan Cancer Support проаналізувала статистику захворюваності і зробила висновок, що 4 з 10 британців на певному етапі життя ризикують захворіти на рак.

Копирайт изображения Reuters

Ці цифри, каже організація, значно зросли, з 33% до понад 40% за останні 10 років.

Директор Національного інституту раку Ігор Щепотін розповів в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що в Україні статистика не краща.

Ігор Щепотін: Кожен другий чоловік в Україні і кожна п'ята жінка може захворіти на рак протягом свого життя. Рахунок ведеться, виходячи із того, що кожна людина доживе до середнього віку.

Бі-Бі-Сі: Тобто 50% чоловіків протягом свого життя мають ризик захворіти на рак, правильно?

Ігор Щепотін: Так, якщо вони всі будуть жити приблизно до 78 років.

Бі-Бі-Сі: А для жінок відповідно це 20%, і це навіть вище, ніж у Британії?

Ігор Щепотін: Так, 20%. Стосовно Великобританії, то захворюваність на рак там вища, ніж в Україні, і смертність від раку теж вища. Ми десь посередині за захворюваністю і смертністю, якщо враховувати всі європейські країни. Більше, ніж у нас серед європейських країн мають майже всі скандинавські країни: Швеція, Фінляндія, Данія. Найбільше – в Угорщині.

Одужання від раку залежить від стадії, на якій було діагностовано хворобу. Якщо ми говоримо, що в Україні десь 75% раку діагностується на пізніх, 3-4 стадії, то в розвинених країнах на ранніх стадіях хвороби діагностується від 50% до 70%. Саме з цим пов'язаний успіх лікування онкологічної хвороби в розвинених країнах і в Україні.

Бі-Бі-Сі: Причина пізньої діагностики в Україні – у самих пацієнтах чи винні медичні працівники?

Ігор Щепотін: Правильно питаєте. Коли починають про це говорити, то люди вважають, що в нас недостатньо обладнання. Але насамперед, це дійсно бажання пацієнта бути обстеженим. На жаль, менталітет українців такий, що він не диктує необхідність звертатися до лікаря щорічно не залежно від того, чи є симптоми хвороби, чи ні, а просто з профілактичною метою. У розвинених країнах, скажімо, у США, Японії, Кореї, люди звертаються щорічно до лікаря з метою повного обстеження організму.