'Зелений' коридор на митниці розширять?

Український парламент розглядає можливість суттєво збільшити суму, на яку громадяни можуть ввозити товарів на територію України без сплати мита. Однак категорично проти цього виступають митники.

Image caption Митники кажуть, що "зелений коридор" більше перевірятимуть у разі нововведень

Зараз, в'їжджаючи на територію України, особа може без сплати мита ввозити придбаних за кордоном речей на суму, що не перевищує 200 євро. Якщо ця сума більша, стягується 20-відсоткове мито.

В ухваленому в першому читанні парламентом законі цю цифру пропонують збільшити у десять разів, тобто, до двох тисяч євро. Також пропонується встановити пільгове мито - 10 відсотків - у разі, як людина ввозить товарів на суму до 10 тисяч євро.

Однак проти таких змін категорично виступає Державна митна служба.

Як повідомили Бі-Бі-Сі у парламентському комітеті з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва, голова Держмитниці Ігор Калетник звернувся до комітету із листом, у якому обгрунтував позицію митників.

Зокрема, він вважає, що такі поправки до законів призведуть до переміщення через кордон значних обсягів товарів без декларування і оподаткування, особливо тими громадянами, що проживають у прикордонних територіях.

Особи, що живуть у прикордонній зоні, отримали можливість безперешкодно перетинати кордон Європейського союзу, маючи посвідчення "прикордонного українця".

Держмитком також каже про те, що у разі запровадження змін скоротяться надходження до бюджету. За підрахунками митниці, втрати можуть скласти близько трьох мільярдів євро на рік із розрахунку, якщо кожна особа ввозитиме товарів у середньому на одну тисячу євро.

Держмитком попередив, що у разі запровадження нових правил, митники будуть змушені посилити контроль за декларуванням, що сповільнить процедуру проходження кордону.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Віталій Хомутинник шукатиме компромісу із митниками

У той же час у парламентському комітеті вважають, що зміни обов'язково потрібні.

"Сума 200 євро в сучасних умовах є занадто малою. Як правило, товари, які купують за кордоном наші співвітчизники для себе або в подарунок близьким чи друзям, коштують більше. При цьому абсолютна більшість українців їздить за кордон один, максимум, два рази на рік. Таким чином, нова норма полегшить життя тисячам наших туристів і не матиме відчутного негативного впливу на доходну частину бюджету", - сказав Бі-Бі-Сі голова комітету Віталій Хомутинник.

За даними Держмиткому, у країнах Євросоюзу від оподаткування звільнено товари вартістю до 300-450 євро на одну особу.

Неофіційно у комітеті кажуть, що компромісу із митниками можна буде досягти навколо суми 450-500 євро.

"Дискусії навколо цього питання ще тривають. Думаю, найближчим часом буде знайдено компромісний варіант, прийнятний як з точки зору створення більш сприятливих умов для туристів, так і захисту економічних інтересів держави", - повідомив Бі-Бі-Сі Віталій Хомутинник.